تهران: کانادا اجازه برگزاری انتخابات برای ایرانیان در خاک خود را نمی‌دهد

ساقط کردن هواپیمای اوکراینی و آزار خانواده‌های قربانیان آن روابط ایران و کانادا را پرتنش کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات ایران اعلام کرد که «دولت کانادا جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در خاک این کشور همکاری نمی‌کند».

خبرگزاری «ایرنا» روز جمعه در گزارشی نوشت موسوی با انتقاد از عدم همکاری دولت کانادا برای مشارکت ایرانیان ساکن این کشور در انتخابات ریاست جمهوری گفت: «با تدابیر اندیشیده شده از سوی وزارت امور خارجه، اخذ رای از شهروندان ایرانی مقیم در کانادا در یکی از شهرهای مرزی آمریکا نزدیک به مرز کانادا انجام می‌شود.»

او در این باره توضیح داد که نمایندگی ایران در نیویورک، طی تماسی با سفیر کانادا در سازمان ملل، موضوع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در آن کشور را با وی مطرح کرده است اما سفیر کانادا در نیویورک موضوع را به سفارت سوئیس در تهران، حافظ منافع کشور کانادا در ایران حواله کرده است.
موسوی اضافه کرد که وزارت خارجه ایران مجبور شده در خصوص موضوع «برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در کانادا» با سفارت سوئیس در تهران مکاتبه کند اما این سفارت نامه‌نگاری ایران را «بی پاسخ» گذاشته است.
براساس آماری که اداره مهاجرت کانادا در سال 2020 منتشر کرده، بیش از 800 هزار ایرانی در این کشور زندگی می‌کنند.
روابط ایران و کانادا از سال 2012 میلادی قطع شده است. ایران برای اینکه بتواند در خاک این کشور انتخابات برگزار کند باید اماکن دیپلماتیک باز داشته باشد.

طبق قوانین کانادا، رأی گیری از اتباع خارجی باید در اماکن دیپلماتیک کشورهای تابع خود اخذ شود که با توجه به قطع رابطه میان ایران و کانادا این موضوع منتفی است.

قربانیان هواپیمای اوکراینی
قربانیان هواپیمای اوکراینی


علاوه بر این، روابط ایران و کانادا قبل از حادثه هواپیمای اوکراینی، به دلیل حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم و نقض فاحش حقوق بشر شهروندان ایرانی، بحرانی شده بود.

وزیر خارجه سابق کانادا رژیم ایران را «بزرگترین خطر برای صلح و امنیت جهانی» توصیف کرده بود. در ارتباط با نحوه برگزاری انتخابات در ایران نیز،برخی از مقامات کانادایی قبلا به دلیل تعیین نامزدها از سوی حکومت،این شیوه را مورد انتقاد و تمسخر قرار داده بودند.
دولت کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و قتل 176 مسافر آن، جمهوری اسلامی را مقصر می‌داند و خواهان پیگیری این موضوع از سوی نهادهای حقوقی بین‌المللی است.

کانادا در گزارش 79 صفحه‌ای خود درباره هواپیمای اوکراینی، جمهوری اسلامی را به «دروغ‌گوئی، ممانعت از یک تحقیق شفاف، کور کردن چشم عدالت و شکنجه و آزار خانواده‌های قربانیان حادثه» متهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم