.
.
.

آمریکا عدم پاسخگویی ایران به ابهامات آژانس را بسیار نگران‌کننده دانست

ایران درباره آثار اورانیوم در سه سایت اتمی توضیح نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، عدم پاسخگویی ایران به ابهامات آژانس پیرامون آثار اورانیوم، طبق تعهدات تهران در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، را بسیار نگران‌کننده عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، نماینده آمریکا در سخنرانی خود در جلسه شورای حکام، روز پنجشنبه گفت: «ما از ایران می‌خواهیم بدون تاخیر همه سوالات اختلاف‌برانگیز را برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روشن کند.»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه با اشاره به اینکه هنوز ایران توضیحات کافی درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در 3 مرکز هسته‌ای این کشور نداده است، بار دیگر از جمهوری اسلامی خواست با شفافیت عمل کرده و برای اعتمادسازی اطلاعات لازم را در اختیار آژانس قرار دهد.

نماینده آمریکا ادامه داد: «همکاری ایران با آژانس ضروری است و باید کامل باشد. ما در گذشته قول‌هایی از ایران شنیده‌ایم که پاسخ‌های رضایت‌بخشی را ارائه خواهد داد، اما تاکنون هیچ پاسخی نداده است. شورای حکام مسئولیت انجام اقدامات مناسب برای حفظ یکپارچگی سیستم پادمان بین‌المللی را بر عهده دارد.»

وی تصریح کرد: «از دبیرکل آژانس درخواست می‌کنیم در مورد تحولات همکاری ایران پیش از نشست بعدی در ماه سپتامبر به ما اطلاع دهد تا بتوانیم پاسخ‌های لازم را آماده کنیم.»

پرایس: ایران باید همکاری کند

روز گذشته، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص درخواست مدیر آژانس گفت، ما از این که ایران اطلاعات مورد نیاز آژانس را ارائه نکرده است، به‌شدت نگران هستیم.
پرایس اضافه کرد، ایران باید به‌طور کامل و اساسی با آژانس همکاری کند و این کار می‌بایست بدون تاخیر بیشتر انجام شود.

سالیوان: آمریکا آماده برداشتن گام‌های دیگری است

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز شب گذشته طی یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که دولت ایالات متحده سختی‌های هرگونه مذاکره هسته‌ای با تهران را دست کم نمی‌گیرد، زیرا چنین مذاکراتی را قبلا پشت سر گذاشته است.
او تصریح کرد که اگر ایران آمادگی مذاکره با حسن نیت را نداشته باشد واشینگتن با قدرت و توانایی حق برداشتن گام‌های دیگری را برای خود محفوظ می‌دارد.

بیانیه اتحادیه اروپا

همزمان سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک در نشست شورای حکام آژانس، خاطرنشان کردند از اینکه تعهدات برجام همزمان با گفت‌وگوهای وین برای احیای این توافق‌نامه نقض می‌شود بسیار متاسف هستند.

این بیانیه همچنین، اجرای کامل برجام را به نفع امنیت جمعی دانست و تاکید دارد که در صورت اجرای کامل، به این توافق‌نامه متعهد خواهند بود.

سه کشور اروپایی در ادامه از اینکه ایران خواستند تا به تمامی گام‌های مغایر با توافق هسته‌ای پایان دهد و از آنها بازگردد تا فرصت دیپلماتیکی که در مذاکرات وین وجود دارد از بین نرود.

در این بیانیه آمده است: «ایران با محدودکردن دسترسی آژانس، کار را برای جامعه بین‌المللی سخت‌تر می‌کند تا بتوانند مطمئن شوند که فعالیت‌های ایران صلح‌آمیز باقی خواهند ماند. ما می‌دانیم که نگرانی جدی ما درخصوص اقدامات ایران به طرز عمده در میان اعضای شورای حکام مشترک است.»

گفتنی است نماینده سعودی در جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواست به طور سریع و شفاف با آژانس همکاری کند.

عراقچی: قضاوت زود است

عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین درباره دور جدید گفت‌و‌گوهای اتمی نیز اظهار کرد: «مذاکرات به نقطه‌ای رسیده که برخی مسائل کلیدی هنوز در آن باقی مانده و باید در مورد آنها تصمیم‌گیری شود. ما هفته آینده دور جدید مذاکرات را آغاز خواهیم کرد و امیدواریم که در موضوعات مختلف پیشرفت داشته باشیم ولی درباره اینکه دور آخر مذاکرات باشد یا خیر، قضاوت زود است.»

عراقچی افزود: «اختلاف نظرها درباره مسائل جدید نیست. اختلاف نظر در خصوص موضوع‌هایی اصلی در ارتباط با نحوه بازگشت طرفین به توافق است.»

از سویی دیگر کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با اشاره به این که بدون لغو تحریم‌ها از ایران انتظار التزام به تعهدات برجامی نداشته باشید، خاطر نشان کرد: «هنوز مشاهده نشده است که آیا آمریکا عزم کافی و آمادگی برای لغو تحریم‌ها و اتخاذ تصمیمات دشوار ضروری برای این امر را دارد یا نه؟»

تاکنون پنج دور از مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت های جهانی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام و با حضور غیر مستقیم آمریکا برگزار شد.

قرار است در روزهای آینده دور ششم این گفت‌وگوها در وین از سر گرفته شود. به‌رغم اظهارات خوشبیانه برخی مقامات ایرانی کماکان اختلافات عمیقی بر سر «موضوعات کلیدی» باقی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم