.
.
.

آیا پیشنهاد نصرالله برای خرید نفت ایران باعث تحریم لبنان از سوی آمریکا می‌شود؟

لبنانی‌ها: حزب الله می‌خواهد لبنان را به ونزوئلایی دیگر تبدیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اظهارات دو روز گذشته حسن نصرالله رهبر حزب الله درباره خرید بنزین از ایران با لیره لبنانی، جنجال بزرگی را میان قشرهای سیاسی این کشور به راه انداخت .
اظهارات حسن نصرالله و پیشنهاد او با واکنش شدید بسیاری از کاربران و فعالان سیاسی و مدنی لبنانی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.
فعالان و کاربران لبنانی با به راه انداختن هشتگی تحت عنوان«رهبر لبنان» که نوعی الگوبرداری از رهبر ایران است، با انتقاد شدید از حسن نصرالله گفتند که او می‌کوشد بار دیگر این کشور را به لبه پرتگاه سوق دهد. به گفته این کاربران پیشنهاد او برای واردات بنزین از ایران که مورد تحریم بین‌المللی است، به عنوان پیشنهادی برای درگیر کردن لبنان با تحریم‌های ایران تلقی کردند. کاربران لبنانی گفتند هر گونه اجازه ورود به کشتی‌ ایران که مورد تحریم نهادهای بین المللی هستند به بندر بیروت باعث قرار گرفتن لبنان در برابر تحریم‌های آمریکا و جامعه بین‌المللی خواهد شد.
اظهارات حسن نصرالله، متحد اصلی ایران در حالی بیان می‌شود که حزب او به قاچاق سوخت یارانه‌ای لبنان به سوریه متهم شده است. قاچاق مواد سوختی دولتی لبنان به سوریه باعث کمبود شدید حامل‌های انرژی در بازارهای لبنان شده و در چنین شرایطی نصرالله پیشنهاد خرید نفت از ایران و پرداخت لیره لبنانی در مقابل آن را ارائه داده است.
برخی کاربران نوشتند، پیشنهاد نصرالله برای خرید بنزین از ایران به عنوان یک منبع نجات برای لبنانی‌ها برای خروج از بحران، هیچ مشکلی را حل نمی‌کند بلکه لبنان را با تحریم‌های ایران پیوند خواهد داد و این کشور را بیش از هر زمان به لبه پرتگاه سوق خواهد داد.
برخی از حقوقدانان لبنانی نیز با انتقاد شدید از پیشنهاد حسن نصرالله اظهار داشتند که این موضوع از نظر حقوقی و قانونی دارای اشکالات بسیاری است زیرا لبنان نمی‌تواند با کشوری مبادلات تجاری و همکاری اقتصادی برقرار کند که آن کشور به عناوین مختلف تحت شدیدترین تحریم‌های بین المللی قرار گرفته است. ایران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای و نقض حقوق بشر مورد تحریم شدید ایالات متحده آمریکا و اروپا قرار گرفته است.

درگیر کردن لبنان با تحریم‌های ایران

یک کارشناس حقوقی به «العربیه» گفت:« پیشنهاد حسن نصرالله دولت لبنان را درگیر تحریمهای آمریکا علیه ایران خواهد کرد و من به عنوان یک کارشناس قانونی فکر نمی‌کنم لبنان بتواند چنین سناریویی را تحمل کند».
این کارشناس حقوقی گفت: « تنها دولت لبنان مجاز به خرید محموله سوختی از کشتی‌های تجاری است. بنابرین این سئوال مطرح است چه کسی هزینه سوخت ایران را پرداخت خواهد کرد؟ دولت ورشکسته لبنان یا حزب الله که این ابتکار عمل را مطرح کرده است؟».
این منبع افزود: «ارائه چنین پیشنهادی از سوی حسن نصرالله نشان می‌دهد که دولت لبنان تمام مولفه‎های حاکمیت خود را از دست داده و گروهی قوی‌تر و سازمان یافته‌تر از دولت اکنون عرضه اندام می‌کند و این گروه متاسفانه بر عملکرد همه بخش‌های دولت لبنان تأثیر منفی گذاشته است».

طرح خطرناک حزب الله لبنان

در همین حال خانم «هاتایان لوری»، کارشناس نفت در مصاحبه با «العربیه» گفت که مقادیر زیادی از بنزین ایرانی در تانکرهای نفت در دریاها ذخیره شده است که به دلیل تحریمها فروخته نمی‌شود. نگه داشتن این مواد سوختی برای مدت طولانی به دلیل داشتن ترکیب شیمیایی و قرار گرفتن در معرض آفتاب کیفیت آن را به شدت کاهش داده است. از این رو پیشنهاد نصرالله برای تهیه این نوع بنزین بی کیفیت شاید نوعی بازاریابی برای فروش نفت ایران در لبنان باشد».
او افزود، در صورت پذيرش پيشنهاد نصرالله، مشکلات «بسیار خطرناک» سياسي برای لبنان وجود دارد. بخش خصوصي در لبنان 90٪ بازار واردات مشتقات نفتی را در اختيار دارد و دولت 10٪ از طريق شرکت «زر انرژی» در اختيار دارد. این کارشناس نفت پرسید نصرالله چگونه بنزین ایران را می‌خواهد وارد لبنان کند؟ از طریق بخش خصوصی یا از طریق شرکت‌های دولت لبنان در هر دو حالت با تحریم های ایالات متحده مواجه خواهد شد.
الگوی ونزوئلا
هاتایان خاطرنشان کرد، نصرالله می خواهد مدل ونزوئلا را با ایران پیاده کند، مدلی که در آن که نفتکش‌های ایرانی بدون هیچ مانعی مستقیماً به ونزوئلا می رفتند و محموله های خود را در آنجا می فروختند.
اظهارات نصرالله از نظر سیاسی نیز با واکنش زیاد حواط، نماینده فراکسیون نیروهای لبنانی روبرو شد. این نماینده پرسید حسن نصرالله چه زمانی نظر دولت را در مورد کاری که می‌خواهد انجام دهد را جویا شد؟ آیا او قبل از اینکه به سوریه، عراق و یمن رفته و در کنار متحدان ایران جنگ کرده هیچ از لبنانی‌ها در این مورد سوال کرد؟».


قاچاق سازمان یافته حزب الله لبنان

زیاد حواط در مصاحبه با «العربیه» گفت: «ایران از پیامدهای تحریم اقتصادی رنج می‌برد، بنابراین چگونه می‌تواند نفت ما را تأمین کند؟»
این نماینده، حزب الله لبنان و متحدانش مانند میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و «جریان ملی‌گرایی آزاد» به ریاست برادر دامادش، جبران را متهم کرد که لبنان را به جهنم سوق داده‌اند. او این افراد را به دشمنی با جهان عرب به نفع ایران متهم کرد ‌
این نماینده گفت، نصرالله می گوید که «انحصارطلبان لبنان را به جولانگاه خود تبدیل کرده، آزادانه رفت و آمد می‎کنند و مشهورند، اما از پوشش سیاسی برخوردار هستند. من از حسن نصرالله می‌پرسم آیا اینها کسانی نیستند که تحت پوشش حزب الله لبنان قرار دارند؟»
او افزود: «قاچاق در لبنان سازمان یافته و منظم است و نیروهای زیادی به رهبری حزب الله لبنان در آن دخیل هستند و شیخ صادق النابلسی یکی از افراد بسیار نزدیک به حزب الله ، قبلاً تأکید کرد، که قاچاق بخشی جدایی ناپذیر از روند مقاومت و دفاع از منافع لبنانی‌ها و هر کسی که با آن بجنگد با حزب الله لبنان می جنگد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم