.
.
.

طرح شکایت «قتل عمد» در دادگاه از سوی وکیل و خانواده «ساسان نیک نفس»

ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی در شرایط مشکوک در زندان جمهوری اسلامی جان باخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی شریف زاده، وکیل ساسان نیک نفس،روز چهارشنبه 19 خرداد به وبسایت «امتداد نو» اطلاع داد که به همراه خانواده و ولی دم «شکایتی را تحت عنوان قتل عمد برای روشن شدن چگونگی درگذشت موکلم طرح کردیم».
او در این زمینه اضافه کرد که «سرپرست دادسرای جنایی، بازپرس و رئیس پزشکی قانونی، قول مساعد داده‌اند تا این موضوع را به دقت پیگیری کنند».
روز شنبه گذشته، ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی و امنیتی محبوس در زندان بزرگ تهران که از بیمارهای مزمن و متعددی رنج می‌برد، در داخل زندان درگذشت. شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، او را به اتهام اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری، به 8 سال زندان محکوم کرده بود.
در پی اعلام خبر درگذشت ساسان نیک‌نفس در زندان، سازمان حقوق بشر ایران روز 17 خرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «ساسان نیک نفس، فعال مدنی محبوس در زندان تهران بزرگ، بر اثر بی‌توجهی مسئولان زندان و مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی، جان خود را از دست داده‌است. او که از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد، شرایط تحمل حبس را نداشت اما مقام‌های قضایی با آزادی‌اش مخالفت کرده بودند».
شایان ذکر است که این نخسین بار نیست که یکی از زندانیان بر اثر عدم توجه کافی مسئولان زندان به درمان و مراقبت‌های پزشکی جان خود را از دست می‌دهد. اسفندماه سال گذشته بهنام محجوبی، درویش زندانی، پس از اینکه در زندان به اغما رفت به بیمارستان منتقل شد و اندکی بعد درگذشت.
پزشکی قانونی برای بهنام محجوبی نیز حکم عدم تحمل کیفر صادر کرده بود، اما مسئولان زندانی مانع آزادی او شده بودند.


اعتراف اداره زندان‌های تهران به فراهم کردن «قرص» برای ساسان نیک نفس

بنا به اطلاعیه اداره زندان‌های تهران، ساسان نیک نفس بیماری حاد داشته و «در بدو ورود به زندان و در فرآیند تکمیل پرسشنامه‌های شخصی اعلام داشته سابقه یک نوبت اقدام به خودکشی از طریق مصرف قرص داشته است».
در این زمینه علی شریف زاده وکیل مقتول می‌گوید: «خود سازمان زندان‌ها به صراحت از دادن قرص به این زندانی سیاسی خبر داده و اگر همین موضع سازمان را مبنای نظر قرار دهیم، قابلیت پیگیری از طریق مقام قضائی وجود خواهد داشت».
در اطلاعیه اداره زندان‌ها همچنین به بیماری‌های کبدی، دیابت و اعصاب و روان ساسان نیک نفس اشاره شده است و با توجه این بیماری‌‌ها و وخیم بودن وضعیت جسمانی وی، پزشکی قانونی حکم به تحمل کیفر وی داده است.

خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی مسؤول مرگ زندانیان سیاسی

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران در گفتگو با «ایران وایر»، درباره مرگ ساسان نیک‌نفس با اشاره به مسئولیت مستقیم ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفت: « مسئول بازداشت، آزار و مرگ زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ این‌ها هستند. محرومیت زندانیان از حق درمان مصداق شکنجه است. ما پیشتر بارها و بخصوص در پی درگذشت بهنام محجوبی از جامعه جهانی خواسته‌ایم تا توجه جدی‌تری به مسئله شکنجه و مرگ زندانیان در ایران نشان دهد. مقام‌های جمهوری اسلامی باید در قبال مرگ ساسان نیک‌نفس پاسخگو شناخته شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم