.
.
.

به‌رغم فرسایشی شدن مذاکرات وین؛ ایران مدعی لغو زودهنگام همه تحریم‌ها شد

پس از پنج دور از مذاکرات اتمی کماکان بر سر «موضوعات کلیدی» توافق نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران با ادعای نزدیک شدن به لغو همه تحریم‌های برجامی و فرا برجامی، بر تمرکز ایران برای پایان مذاکرات اتمی وین پیش از پایان دولت کنونی خبر داد.

ربیعی، روز سه‌شنبه 18 خرداد، در نشست خبری هفتگی خود با تکرار مواضع سابق جمهوری اسلامی پیرامون روند گفت‌وگوهای اتمی جاری در وین گفت: «ما امیدواریم که بزودی شاهد برگزاری دور نهایی مذاکرات و به نتیجه رسیدن این گفتگوها باشیم و تا قبل از پایان مهلت قانونی این گفتگوها را به نتیجه برسانیم.»

سخنگوی دولت ایران با بیان این که مایل به گمانه‌زنی درباره نتایج احتمالی مذاکرات نیست، ادامه داد: «همانقدر که عجله‌ای در مذاکرات نداریم، با فرسایشی شدن مذاکرات نیز به شدت مخالفیم. تمرکز ما بر اتمام مذاکرات در زمان باقیمانده است.»

قرار است دور ششم مذاکرات اتمی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام و با حضور غیر مستقیم آمریکا 20 خرداد در وین از سر گرفته شود.

پیشتر پنج دور از این مذاکرات انجام شد که بر خلاف اظهار نظر خوش بینانه برخی مقامات دولت ایران، کماکان اختلافات عمیقی بر سر «موضوعات کلیدی» باقی است.

معضل تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص

ربیعی در واکنش به اظهارات نامزدهای انتخابات درباره کوتاهی دولت در تصویب لوایح FATF و ارتباط آنها با مذاکرات وین گفت: «تصویب لوایح باقیمانده FATF به طور اصولی ارتباطی به مذاکرات وین برای احیای برجام ندارد و پرونده مستقلی است که تصمیم‌گیری در مورد آن در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام است.»

محسن رضایی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین مناظره انتخاباتی گفته بود که دولت برای تصویب لوایح FATF تلاش نمی‌کند. او قول داد که در صورت پیروزی در انتخابات مشکل این لوایح را سریعا حل خواهد کرد.

پیش از این محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران با اشاره به عمدی بودن معطلی لوایح FATF در مجمع گفته بود: «مجمع نباید این قدر این پا و آن پا بکند تا عمر این دولت تمام شود و سپس در دولت بعدی این لوایح را تصویب کند.»

درآمد 300 هزار میلیارد تومانی دولت از بورس

در اولین دور از مناظره‌های تلویزیونی میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، انتقادات سختی از عملکرد اقتصادی دولت روحانی مطرح شد.

علی‌رضا زاکانی از کاندیداهای ریاست جمهوری، دولت روحانی را متهم کرد که برای جبران کسری بودجه هم از طریق افزایش قیمت‌ها و هم از طریق بیرون کشیدن 300 هزار میلیارد تومان‌ سرمایه مردم از بورس اقدام کرده است.
سقوط شاخص بورس در ایران طی یک سال اخیر منجر به اعتراضات عمومی بسیاری شد و مالباختگان بورس دولت را متهم به فریب آنها و سرقت سرمایه‌هایشان کردند.
ربیعی با انتقاد از اظهارات نامزدها، از صداوسیما خواست فرصتی به دولت داده شود تا در برابر این سخنان از خود دفاع کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم