.
.
.

گروسی به ایران: نباید مانع کار بازرسان شوید

ایران غنی‌سازی اورانیوم را به غلظت مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی نزدیک کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 7 ژوئن 2021 با اشاره به اینکه هنوز توضیحات کافی درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در 3 مرکز هسته‌ای این کشور نداد، مجددا از ایران خواست با شفافیت عمل کرده و برای اعتمادسازی اطلاعات لازم را در اختیار این آژانس قرار دهد.
او گفت: «پیشرفت محسوسی در مذاکرات با ایران نداشته‌ایم. ایران گفته همکاری می‌کند، اما در عمل هیچ اقدامی نکرد. از ایران می‌خواهیم شفاف‌سازی کرده و برای اعتمادسازی، اطلاعاتی ارائه دهد. امیدواریم اظهارات ایران درباره حسن نیت، به اقدامات جدی تبدیل شود.»
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: « اگر ایران پای‌بندی خود به تعهدات را نشان ندهد، اعتمادسازی مجدد صورت نخواهد گرفت. ایران نمی تواند مانع کار بازرسان بین‌المللی شود و سپس وانمود کند که اعتماد متقابل وجود دارد.»
او هشدار داد: «ایران غنی‌سازی اورانیوم را به غلظت مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی نزدیک کرده است.»
پیشتر اعلام شده بود که جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز 17 خرداد (7 ژوئن) با هدف بررسی دو گزارش اخیر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس درباره ایران در وین برگزار می‌شود.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در صفحه توییترش نوشت: «جلسه شورای حکام 7 ژوئن با دستور کاری گسترده آغاز می‌شود. در این میان به دو گزارش مدیرکل آژانس نیز پرداخته خواهد شد که چندان برای ایران خوشایند نیست، اما انتظار می‌رود اتفاق خاصی نیافتد.»

نشریه آمریکایی «پولیتیکو»، روز جمعه گزارش داد «شورای حکام، دوشنبه 7 ژوئن نشستی خواهد داشت تا مذاکراتی پیرامون گزارش‌های اخیر درباره ایران انجام دهد. شورای حکام همچنین درباره گزارش محرمانه دومی بحث خواهد کرد که به وجود ذرات اورانیوم به قدمت دهه‌ها قبل در چند محل در ایران می‌پردازد.»

برخی دیپلمات‌ها به پولیتیکو گفتند که برای پیشبرد مذاکرات اتمی ایران وین ‌احتمال صدور قطعنامه از سوی شورای حکام علیه تهران به دلیل ابهامات در برخی سایت‌های اتمی بسیار اندک است.

مذاکرات اتمی وین برای بازگشت متقابل ایران و آمریکا به برجام از اواسط فروردین 1400 در وین و با حضور نمایندگان ایالات متحده در جریان است. تاکنون پنج دور از مذاکرات انجام گرفته است اما به‌رغم اظهار خوش‌بینی طرف‌های حاضر در گفت‌و‌گوها هنوز بر مسائل و‌ مشکلات اصلی توافقی حاصل نشده است.