.
.
.

هشدار وزیر خارجه آمریکا؛ ایران به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک می‌شود

بلینکن: هنوز برای ما روشن نشده است که ایران واقعا می‌خواهد به تعهداتش، برای بازگشت به توافق اتمی عمل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه 7 ژوئن 2021 تأکید کرد، اگر ایران به این شکل به برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد، فاصله آن با ساخت سلاح اتمی به «چند هفته» کاهش خواهد یافت.
او به قانونگذاران آمریکائی گفت: «هنوز روشن نیست که ایران مایل است یا آمادگی آن را دارد به تعهدات خود برای بازگشت به توافق اتمی 2015 عمل کند یا نه».
بلینکن اضافه کرد: «برنامه اتمی ایران با سرعت پیش می‌رود، هر چه این روند بیشتر ادامه یابد، مدت زمان رسیدن به تولید مواد شکاف‌پذیر کمتر می‌شود. اکنون براساس برخی گزارش‌ها، در بهترین حالت به چند ماه کاهش خواهد یافت اما اگر با این سرعت به پیش روند، فاصله آنها به «چند هفته» خواهد رسید».

کاهش تحریم‌ها


شایان ذکر است که گفت‌وگوهای غیر مستقیم اتمی میان ایران و آمریکا جهت برآورد اراده دو طرف برای بازگشت به توافق اتمی 2015 ، از ماه آوریل گذشته در وین آغاز شد. براساس این توافق که میان ایران و 6 کشور قدرتمند جهان امضاء شد، جمهوری اسلامی پذیرفته بود بر برنامه هسته‌ای خود محدودیت وضع کند تا براحتی نتواند «مواد شکاف ‌ذیر» جهت ساخت سلاح اتمی تولید کند. در مقابل، تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا و سازمان ملل کاهش می‌یابد.
دور پنجم گفت‌وگوها در دوم ماه ژوئن پایان یافت و برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند که دور ششم مذاکرات، روز پنج شنبه آینده از سر گرفته خواهد شد، اگرچه اطمینانی در این زمینه نیست.

فقط 8 روز فرصت هست


اگر دور ششم مذاکرات در روز پنج شنبه آینده از سر گرفته شود، ایران و قدرت‌های جهانی فقط 8 روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران مهلت دارند تا به یک توافق جدید برسند.
برخی از نمایندگان حاضر در این گفت‌وگوها می‌گویند که امکان رسیدن به توافق در این مهلت باقی مانده وجود دارد، اما احتمالا آن بالا نیست.
این در حالی است که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، از ایران خواسته که شفاف رفتار کند و اطلاعات درخواستی لازم را جهت «اعتمادسازی» در اختیار بازرسان بین المللی قرار دهد. این درخواست زمانی مطرح شد که گروسی اعلام کرد، جمهوری اسلامی علی رغم گذشت ماه‌ها، توضیحات لازم درباره ذرات رادیواکتیو به دست آمده از سایت‌های اتمی خود را ارائه نکرده است.

تهران چیزی ارائه نکرده است


در این راستا گروسی تأکید کرد که به‌رغم وعده ایران مبنی بر همکاری با آژانس، اما چیزی ارائه نکرده است. او اضافه کرد: «با نبود توضیحات روشن و صریح از سوی تهران، آژانس بین المللی به شدت نگران است». زیرا مواد اتمی که قبلا در این سه سایت مخفی شناسائی شده بود، اکنون در اختیار سایت‌های «ناشناخته» قرار دارند.
او همچنین فاش ساخت که گفت‌وگوهای اتمی با ایران پیشرفت ملموسی تاکنون به دست نیاورده و مذاکرات اتمی وین پیچیده شده و جدول زمانی انجام تعهدات اتمی در آن وجود ندارد.