.
.
.

مرگ علی اکبر محتشمی‌پور از بنیان‌گذاران حزب‌الله لبنان بر اثر کرونا

او پس از وقایع انتخاباتی سال 1388 به نجف رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری ایران، صبح روز دوشنبه 17 خرداد، از درگذشت علی اکبر محتشمی‌پور از بنیان‌گذاران حزب‌الله لبنان، در سن 75 سالگی، بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، در بیمارستان خاتم الانبیا تهران خبر دادند. خبر درگذشت محتشمی‌پور در بیانیه رسمی دفتر او منتشر شد.

محتشمی‌پور که تا سال 1388 یکی از شخصیت‌های سیاسی و از روحانیون پر نفوذ جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رفت، پست‌های مهمی را طی 42 سال عمر جمهوری اسلامی برعهده داشت. او عضو دفتر روح‌الله خمینی در پاریس، تهران و قم، عضویت در شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، همچنین در سال 1359 عضو هیات بررسی بنیاد مستضعفان و همزمان نماینده خمینی و عضو شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما بود.

او از سال 1360 به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه منصوب شد و در آن زمان اقدام به تشکیل چند گروه شبه‌نظامی از جمله حزب الله لبنان کرد.

محتشمی‌‌پور در بهمن ماه سال 1362 بر اثر بسته‌ای انفجاری که در از طریق پست برای او در سوریه ارسال شده بود مورد هدف یک حادثه انفجار بمب قرار گرفت، که در اثر آن از ناحیه چشم، گوش و هر دو دست آسیب دید و یک دست او از مچ قطع شد. ایران در آن زمان اسرائیل را متهم به ارسال این بسته انفجاری کرد.

در زمان نخست وزیری میرحسین موسوی، پست وزارت کشور را به عهده داشت. سپس در دوره های سوم و ششم مجلس به عنوان معاون پارلمان انتخاب شد و به عنوان مشاور امور اجتماعی محمد خاتمی رئیس جمهور اصلاح طلب تعیین شده بود.

او درسال 1388، با ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی همکاری داشت. پس از آن، مجلس وقت رای به عزل علی محتشمی‌پور از دبیرخانه دائمی «کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین» داد.

او پس از وقایع انتخاباتی سال 1388 به نجف رفت و ده سال آخر عمرش را در آنجا سکنی گزید.