.
.
.

سازمان‌های امنیتی اروپایی: ایران به دنبال ساختن بمب اتم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که دیپلمات‌های غربی تمام تلاش خود را برای احیاء توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» به کار گرفته‌اند، سازمان‌های امنیتی اروپایی اعلام می‌کنند که رژیم ایران به دنبال ساختن بمب اتم است.

به گزارش «پولیتیکو»، اطلاعاتی که سازمان‌های امنیتی کشورهای اروپایی درباره پروژه اتمی ایران جمع آوری کرده‌اند، چشمگیر و هشدارآمیز است. حتی در حالی که اتحادیه اروپا برای بازگرداندن ایالات متحده به توافق هسته‌ای تلاش می‌کند، گزارش‌های آژانس‌های امنیتی کشورهای اروپایی روشن می‌کند که تهران در سال 2020 به دنبال دستیابی به فناوری ساخت سلاح‌های هسته‌ای یا سایر سلاح‌های کشتار جمعی بوده است.

سرویس امنیتی سوئد اخیرا اعلام کرد که رژیم ایران همچنان در این کشور جاسوسی صنعتی می‌کند، که عمدتا علیه صنایع پیشرفته سوئد و محصولات سوئدی است که می‌تواند در برنامه‌های ساخت سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد. به گفته گزارش سوئدی، رژیم ایران سرمایه‌گذاری سنگینی در این زمینه کرده است، و بخشی ز این سرمایه‌گذاری در سوئد انجام شده است.

سرویس اطلاعات و امنیت عمومی هلند نیز گزارش داده که رژیم ایران در این کشور به دنبال فناوری سلاح‌های هسته‌ای و احتمالاً سایر سلاح‌های کشتار جمعی است. به همین ترتیب، گزارش‌های آژانس‌های اطلاعاتی آلمان نیز نشان می‌دهد که تهران در سال 2020 به دنبال دستیابی به فناوری سلاح‌های کشتار جمعی در خاک آلمان بوده است، و برای رسیدن به این مقصود از روش‌های غیرقانونی استفاده کرده است.

سازمان‌های امنیتی کشورهای اروپایی تنها کسانی نیستند که درباره مقاصد خطرناک رژیم تهران هشدار می‌دهند. رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اخیرا چندین بار تاکید کرده که بازرسان آژانس در نقاط مختلف ایران ذرات اورانیوم غنی‌شده پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد رژیم ایران احتمالا در گذشته برنامه‌ای اعلام‌نشده برای ساخت بمب اتم داشته است.

«پولیتیکو» نتیجه می‌گیرد که دولت آمریكا و متحدان اروپایی‌اش باید مصرانه پیگیر کشف این باشند که تهران در سال 2020 به دنبال دستیابی به چه نوع تجهیزات غیرقانونی بوده است، و چه تلاش‌هایی برای به دست آوردن فناوری ساخت سلاح‌های کشتار جمعی کرده است. در این راستا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا باید یک کارگروه مشترک تشکیل داده و یافته‌های آن را در اختیار کنگره آمریکا قرار دهند.

گزارش امنیتی آلمان از روش‌های دور زدن تحریم‌ها توسط ایران

گزارش امنیتی جدیدی که در آلمان منتشر شده از روش‌های متنوع و مخفیانه رژیم ایران برای پنهان کردن تلاش‌های غیرقانونی خود به‌منظور دستیابی به فناوری کشنده‌ترین سلاح‌های جهان پرده برداشت.

به گزارش «جروزالم پست»، در این گزارش 218 صفحه‌ای که نهاد امنیتی ایالت شمالی آلمان، شلسویگ-هولشتاین، با تمرکز بر تهدیدهای امنیتی برای دموکراسی در این ایالت در روز سه‌شنبه 5 می 2021 آن را منتشر کرده، 19 بار به رژیم ایران اشاره شده است.

در گزارش آمده: «کشورهایی مثل ایران، کره شمالی، سوریه، و حتی پاکستان که در امور مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای فعال هستند، تلاش دارند تا اقدامات احتیاطی ایمنی و مقررات قانونی صادرات را دور زده و مبادلات غیرقانونی خود را پنهان کنند. برای این منظور به روش‌های مخفیانه روی آورده‌اند.»

بر اساس این گزارش، روش‌های غیرقانونی رژیم ایران برای دستیابی به فناوری سلاح‌های کشتار جمعی شامل ایجاد شرکت‌های بی‌طرف برای فریب فروشنده درباره ماهیت واقعی خریدار، و ایجاد شبکه‌های خرید غیرقانونی از طریق شرکت‌های نمایشی و واسطه‌هاست.

رژیم ایران همچنین برای جلوگیری از شناسایی خریدار نهایی، مبادلات خود را از طریق کشورهای ثالث انجام می‌دهد، و از حاملان بار بی‌تجربه برای نقل انتقال قطعات و مواد سوءاستفاده می‌کند. جمهوری اسلامی همچنین خریدهای غیرقانونی‌اش را به صورت خُرد خُرد و از طریق افراد متفاوت جابجا می‌کند تا از افشای کل معامله جلوگیری کند.