.
.
.

تجمع کارگران شهرداری کوت عبدالله در اعتراض به بازداشت همکارانشان

کارگران: «بازداشتی‌ها نمایندگان ما بوده‌اند و ما خواستار آزادی آن‌ها هستیم.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کارگران شهرداری کوت عبدالله در شهرستان کارون، روز دوشنبه 17 خرداد، با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان دادگاه کارون خواستار آزادی همکاران بازداشتی خود شدند.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، دو روز پیش تعدادی از کارگران شهرداری کوت عبدالله پس از آنکه جهت پیگیری مطالبات خود از یک هفته قبل دست از کار کشیده بودند، بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش «کارگران نگران عدم پرداخت مابه‌التفاوت‌ها و معوقات مزدی خود هستند. به گفته‌ی یکی از این کارگران، علاوه بر عیدی و سنوات سال قبل که پرداخت نشده، معوقات به صورت علی‌الحساب به حساب کارگران واریز شده و مشخص نیست چه زمانی قرار است مابه‌التفاوت پرداخت شود. آن‌ها می‌گویند: ماه‌هاست که دستمزد کامل و به موقع نگرفته‌ایم.»

کارگران شهرداری کوت عبدالله می‌گویند: «بازداشتی‌ها نمایندگان ما بوده‌اند و ما خواستار آزادی آن‌ها هستیم.»

امروز جمعی از کارگران مقابل دادگاه کارون جمع شده و خواستار آزادی همکاران خود شدند.

آرش دُر (شهردار کوت عبدالله) در این رابطه مدعی شد که «بازداشت کارگران نتیجه‌ی درگیری شخصی است. یک عده می‌خواهند کار کنند اما یک عده لیدر نمی‌گذرانند و همین منجر به درگیری و ورود مقام قضایی شده است.»

شهردار کوت عبدالله در ادامه ادعای خود گفت: «مدیران سابق شهرداری، هزار و دویست نیرو استخدام کردند؛ ما یک عده را که وجود خارجی نداشتند و فقط اسم‌شان در لیست نیروها بود، رد کردیم که بروند؛ حالا ۸۵۰ کارگر داریم که بازهم در میان این نیروها، تعدادی بلاتکلیف هستند و دنبال داستان هستند؛ دنبال درگیری‌های شخصی هستند؛ اختلافات خانوادگی هم دارند؛ اینها با کارگران هم برخورد کرده‌اند و هم این کارگران شاکی هستند و هم پیمانکار مربوطه.»

این در حالیست که کارگران در پاسخ به این ادعاها منکر درگیری‌ شخصی شده‌اند و می‌گویند: «نمایندگان ما با شکایت خود مقامات بازداشت شده‌اند و مساله این است که می‌خواهند فرافکنی کنند و مطالبات ما را به حاشیه بکشانند؛ آیا عادلانه است که در این بحران کرونا و گرمای هوا، زباله‌های مردم را جمع کنیم اما چندین ماه در انتظار دریافت مطالبات مزدی خود بمانیم؟!»

کوت عبدالله، در زمستان 1391 با تصویب هیئت دولت و برخلاف مخالفت‌های شدید مردم به عنوان یک شهر مستقل تبدیل به مرکز شهرستان کارون در استان خوزستان شد.

این منطقه با وجود 180 هزار نفر جمعیت از کمترین امکانات شهری و بهداشتی برخوردار است.

عدم دسترسی به آب آشامیدنی تصفیه‌شده و فاضلاب شهری روباز که منجر به سرریز شدن آن به خیابان‌ها و کوچه‌های منطقه در زمان بارندگی می‌شود، از جمله مشکلات مردم این شهر به شمار می‌رود.