.
.
.

ایران هشتمین کشور «فلاکت زده» جهان

تورم بالا، کاهش ارزش ریال و نرخ بالای بیکاری عوامل فلاکت اقتصادی ایران عنوان شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استیو هانکه، استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز و عضو اندیشکده کاتو از مبتکران «شاخص فلاکت»Misery index، در میان 156 کشور، ایران را در جایگاه هشتم فلاکت‌زده‌ترین کشورها رتبه‌بندی کرده است.

هانکه، دوشنبه 17 خرداد، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا»، با اشاره به ارقام بالای تورم و کاهش ارزش پول در ایران گفت: «تورم بالا اصلی‌ترین دلیل بالا بودن شاخص فلاکت اقتصادی در ایران و کاهش ارزش ریال، مهم‌ترین عامل بالا بودن تورم است. از ابتدای سال 2020 تاکنون ارزش ریال مقابل دلار 44درصد کاهش یافته و نرخ تورم سالانه ایران نیز در حال حاضر 40درصد است.»

شاخص فلاکت اقتصادی که به طور سنتی از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می‌آید، یکی از شاخص‌های مقایسه‌ای وضعیت رضایت نسبی جامعه از شرایط اقتصادی آن کشور محسوب می‌شود که توسط «آرتور اکان» تعریف شد.

این اقتصاددان درباره رضایت مردم و ارتباط آن با شاخص‌های اقتصادی اظهار داشت: «در شرایطی که تاثیر سایر متغیرها را ثابت بدانیم، میزان رضایت مردم یک کشور از وضعیت اقتصادی زمانی به اوج می‌رسد که شاهد یک رشد اقتصادی قوی، نرخ بیکاری و تورم پایین و نرخ بهره کم باشیم.»

هانکه در رابطه با رتبه ایران در شاخص فلاکت گفت: «در بین 156کشور رتبه‌بندی شده، ایران در رده هشتم قرار می‌گیرد. بالاترین میزان فلاکت اقتصادی هم مربوط به کشورهای ونزوئلا، لبنان، زیمبابوه، سودان، سوریه، آرژانتین و ترکیه است.»

شاخص فلاکت معرفی شده توسط استیو هانکه، شامل جمع نرخ تورم، بیکاری و نرخ بهره بانکی منهای درصد تغییر سرانه تولید ناخالص داخلی حقیقی است.

استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز بهترین راه پیش روی ایران برای پایان دادن به چرخه کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم را راه‌اندازی یک «هیات ارزی» می‌داند.

طبق شاخص هانکه، کمترین میزان فلاکت اقتصادی به ترتیب مربوط به کشورهای نروژ، نیوزلند، استرالیا، سوئد، ژاپن، آلمان، سوئیس، هلند و آمریکا است.