طرح مجلس ایران برای سرکوب شهروندان خبرنگار و کاربران شبکه‌های اجتماعی

برای شهروندان خبرنگاران درخواست حداکثر مجازات شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک روز پس از انتقاد علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از فضای مجازی، حسن نوروزی، نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس ایران از بررسی طرح «تشدید مجازات همکاری کنندگان با اقدامات کشورهای متخاصم» پرده برداشت که در آن برخورد شدید با شهروندان خبرنگار و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز گنجانده شده است.

در ماده یک این طرح که متنش آن توسط خبرگزاری «تسنیم» منتشر شده، فعالیت رسانه‌ای با خارج از کشور تحت عنوان «تشدید مجازات همکاری کنندگان با اقدامات کشورهای متخاصم» به عنوان «افساد فی الارض» تلقی شده و حکم آن «اعدام» در نظر گرفته شده است.
همچنین در ماده هفتم این طرح «فضای مجازی» و «شهروند خبرنگاران» مورد تهدید قرار گرفته و در صورت ارسال فیلم یا تصاویر از جرائم یا سوانح و حوادث داخلی برای شبکه‌های خارجی برای متهمان «حداکثر مجازات» درخواست شده است.

ماده هفتم این طرح می گوید: «هرگونه فیلمبرداری یا تصویربرداری از صحنه جرائم منجر به سلب حیات، حبس ابد یا جرائم موجب مجازات قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی و یا سوانح و حوادث منجر به فوت یا صدمات بدنی یا اقدامات تروریستی، جز در موارد مقرر قانونی از جمله ماده 131 قانون آئین دادرسی کیفری، جرم محسوب و مرتکب به مجازات حبس تعزیری درجه پنج محکوم می‌شود.»

این ماده می‌افزاید: «در صورت ارسال فیلم یا تصاویر فوق به شبکه-های معاند یا بیگانه مرتکب به حداکثر مجازات مذکور محکوم می‌شود.»

در سال‌های اخیر و با گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و به‌رغم اعمال سیاست فیلترینگ، ایران شاهد شکل‌گیری پدیده‌هایی چون «شهروند خبرنگار» بوده که به طور گسترده‌ای کارکرد رسانه‌های رسمی در جمهوری اسلامی را به چالش گرفت.

با این وجود اکثر مقامات عالی ایرانی بر خلاف مردم عادی بدون مشکل فیلترینگ‌ دارای حساب‌های کاربری در شبکه‌های معروف اجتماعی مانند توییتر هستند.

اقدام مجلس برای تصویب چنین طرح هایی پس از آن صورت می‌گیرد که اخیرا انتقادات بسیاری از نهادها و مسئولین اطلاعاتی و امنیتی در رابطه با سرقت مستندات، نفوذ و انجام عملیات‌های خرابکاری و ترور مقامات مرتبط با برنامه‌های اتمی و نظامی ایران مطرح شده است.

خامنه‌ای و حمله به فضای مجازی

روز جمعه 14 خرداد علی خامنه‌ای با حمله به فضای مجازی، فعالان حاضر در این عرصه را متهم به نشر اخبار نادرست درباره رد صلاحیت‌شدگان انتخابات ریاست جمهوری کرد. او به جای انتقاد از شورای نگهبان به دلیل رد صلاحیت‌های گسترده و فراقانونی، فضای مجازی را به دلیل انتشار اخبار رد صلاحیت‌ها و انتقاد از رویکردهای نهادهای حکومتی مورد حمله قرار داد.

وصول طرح «مجازات همکاری کنندگان با دولت‌های خارجی» و گنجاندن ماده‌ای برای برخورد شدید با فضای مجازی و شهروند خبرنگاران تنها یک روز پس از سخنان خامنه‌ای نشان از رویکرد حذفی و کنترلی جمهوری اسلامی در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دارد.

گفتنی است که در چند روز اخیر حساب‌های کاربری توییتر عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ایران مسدود شدند.

پیشتر و در طی اعتراضات گسترده عمومی آبان 98 مسئولان ایرانی به قطع سراسری اینترنت در کشور به مدت بیش از یک هفته اقدام کردند.

از سوی دیگر، انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه 28 خرداد برگزار شود. نظر سنجی‌ها از کاهش بی‌سابقه نرخ مشارکت مردم در انتخابات پیش رو خبر می‌دهند.

ناظران، فضای مجازی و عبور اکثریت مردم ایران از محدودیت‌های رسانه‌های رسمی را از مهمترین دلایل شکل‌گیری افکار عمومی غیردولتی درباره تحریم و عدم مشارکت در انتخابات عنوان کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم