.
.
.

سه هزار هکتار از تالاب هورالعظیم در جنوب غرب ایران دچار آتش‌سوزی شد

با احداث سد کرخه از سهم آب هور کاسته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد ساکی، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان هویزه در استان خوزستان، یک شبانه‌روز پس از وقوع آتش‌سوزی در سه هزار هکتار از تالاب هورالعظیم، از مهار آتش در این تالاب خبر داد.

ساکی، جمعه 14 خرداد، با اشاره به همزمانی آتش‌سوزی در بخش عراقی هورالعظیم گفت: «آتش‌سوزی در مخزن‌های شماره یک و دوتالاب هورالعظیم از بعد از ظهر روز 12 خرداد آغاز شد که آتش‌سوزی مخزن شماره یک غروب همان روز مهار شد اما حریق مخزن شماره 2 دیشب خاموش شد.»

وی افزود: «هر دو آتش‌سوزی در قسمت آب‌دار تالاب رخ داده است. طبق ارزیابی‌های انجام‌شده، مساحت آتش‌سوزی بیش از 3هزارهکتار است که در مخزن شماره 2 تالاب، مساحت حریق وسیع‌تر است.»

ساکی در خصوص علت وقوع این دو فقره حریق، بیان کرد: «علت آتش‌سوزی‌ها در دست بررسی است اما می‌تواند طبیعی باشد.»

او خاطر نشان کرد: «البته با توجه به وقوع حریق در بخش عراقی تالاب، علت وقوع حریق در بخش ایرانی می‌تواند سرایت از آتش‌سوزی بخش عراقی تالاب نیز باشد.»

تالاب هورالعظیم از بزرگترین تالاب‌های جهان است که در حدود یک سوم مساحت آن در ایران و دو سوم آن در عراق واقع شده است.

با احداث سد کرخه، ضمن کاهش آب ورودی به این تالاب، با حل شدن کوه نمک پشت سد مذکور آب هورالعظیم به‌شدت شور شد.

شرکت ملی نفت ایران نیز با جاده‌کشی و خاکریزسازی جهت حفر و استخراج نفت، یکپارچگی هور را از بین برد و آن را به بخش‌های مجزا تقسیم کرد.

با تقسیم هور به بخش‌های تفکیک شده، بسیاری از مساحت آن در ایران خشک شد و هورالعظیم را به یکی از منابع تولید ریزگردها در خوزستان تبدیل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم