.
.
.

سناتور برجسته آمریکایی: ایران از دنیا «باج‌گیری» می‌کند

جیم ریش خواهان توقف مذاکرات اتمی با ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«جیم ریش»، عضو برجسته کمیته روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا، انتقادات تندی علیه رژیم ایران و تلاش‌های دولت فعلی آمریکا برای بازگشت به برجام، مطرح کرده و خواهان توقف مذاکرات اتمی با ایران شد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در روزهای گذشته اعلام کرد، جمهوری اسلامی مانع از آن می‌شود تا بازرسان بین‌المللی به اطلاعات مهم و اصلی درباره برنامه هسته ای آن دست یابند. این سناتور جمهوری‌خواه آمریکا این رفتار رژیم ایران را «باج‌گیری» توصیف کرده و خواهان عدم بازگشت به توافقنامه اتمی شده است.
او در صفحه توییتر خود نوشت : «در حالی که دولت بایدن رییس جمهوری آمریکا به شدت تلاش می‌کند توافقنامه ناقص اتمی را نجات دهد، آژانس بین المللی انرژی اتمی، کارشکنی رژیم ایران در رسیدن بازرسان بین‌المللی به اطلاعات مهم فعالیت هسته‌ای آنها را فاش کرد».
او افزود : «ایران چهره واقعی خود در این باج‌گیری اتمی را نشان داد. نباید یک بار دیگر به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بپیوندیم».
شایان ذکر است که مدیر آژانس بین‌المللی در آخرین گزارش خود درباره فعالیت هسته‌ای ایران، اعلام کرد که ایران نقض گسترده تعهدات خود نسبت به مواد مذکور در توافقنامه اتمی که میان این کشور و شش قدرت جهانی در سال 2015 به امضاء رسید را ادامه می‌‌دهد.
در این راستا، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأکید کرد که جمهوری اسلامی توضیحی درباره وجود ذرات رادیواکتیو در سه سایت اتمی خود ارائه نکرده است. آژانس گزارش جداگانه‌ای درباره کشف آثار اورانیوم در سایت‌های مذکور منتشر کرد. بازرسان بین المللی هنوز منشأ این ذرات اتمی را کشف نکردند.
آژانس بین‌المللی نگرانی خود را درباره وجود این مواد و اینکه در حال حاضر به کجا منتقل شده است را بارها ابراز کرده بود.
«رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد که گفتگوهای فنی با ایران در این زمینه، تاکنون به نتائج مورد انتظار نرسیده است. او نگرانی خود در این باره را ابراز کرد و از این خواست، هرچه زودتر، توضیحات کافی در این زمینه ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم