.
.
.

خامنه‌ای: عدم حضور در انتخابات از گناهان کبیره است

خامنه‌ای:‌ به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با اشاره بر این که عدم حضور در انتخابات از گناهان کبیره محسوب می‌شود، خواستار بازنگری نهادهای ذی‌ربط در رد صلاحیت برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری شد.

خامنه‌ای، در سخنرانی جمعه 14 خرداد، درباره رد صلاحیت داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان گفت: «در جریان عدم احراز صلاحیت به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد. به خودشان و خانواده‌هایشان نسبت‌هایی داده شد که معلوم شد خلاف است.»

او افزود: «مطالبه من این است که دستگاه‌های مسئول جبران کنند. گزارش‌ها خلاف واقع بود.»

خامنه‌ای در ادامه سخنان خود درباره انتخابات از مردم خواست بدون توجه به مشکلات اقتصادی در انتخابات شرکت کنند و اظهارداشت: «گفته می‌شود برخی بخاطر مشکلات معیشتی مردد هستند در انتخابات شرکت نکنند. نبایستی این چیزها ما را دلسرد کنه درباره انتخابات. اگر نابسامانی وناکارآمدی وجود دارد باید آنرا با انتخاب درست و خوب جبران کنیم نه با عدم انتخاب.»

شورای نگهبان در روند بررسی صلاحیت داوطلبین انتخابات تنها به 7 نفر از 592 نامزد، صلاحیت حضور در انتخابات ریاست جمهوری داد.

علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین و اسحاق جهانگیری، معاون اول کنونی حسن روحانی ازجمله رد صلاحیت شدگان بودند.

در پی این رد صلاحیت های گسترده، صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای نگهبان گزارش‌های غیرواقعی نهادهای امنیتی را از مهمترین دلایل رد صلاحیت‌ها عنوان کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به رد صلاحیت‌ها طی نامه‌ای به رهبر ایران از او خواست در مسئله رد صلاحیت‌هاورود کند.

همچنین هواداران احمدی‌نژاد با تکرار سخنان وی مبنی بر تحریم انتخابات در صورت رد صلاحیت او، از خامنه‌ای درخواست صدور«حکم حکومتی» برای بازنگری در رد صلاحیت احمدی‌نژاد شدند.

بر اساس نتایج هشتمین موج از نظرسنجی مرکز افکار‌سنجی دانشجویان ایران که در 12 خرداد انجام شد، نرخ مشارکت شهروندان درانتخابات سیزدهمین ریاست جمهوری به 34.1 درصد رسیده است.

در موج قبلی نظرسنجی این مرکز که یک هفته پیشتر صورت گرفته بود، نرخ مشارکت 37.7 درصد اعلام شد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار است در جمعه 28 خرداد برگزار شود.

پیش‌بینی می‌شود نرخ مشارکت مردمی در این دوره به دلایل چندی از جمله سرکوب‌های شدید، شرایط سخت اقتصادی، فساد سیستمی، سیاست‌های ماجراجویانه خارجی و نزاع قدرت میان مقامات و نهادهای حکومت به شدت کاهش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم