منابع العربیه: دور پنجم مذاکرات وین بدون هیچ توافقی به پایان می‌رسد

ایران درباره آثار ذرات اورانیوم توضیحات قانع‌کننده‌ای ارائه نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع آگاه به مذاکرات وین بین ایران و مجموعه 4+1 به «العربیه» گفتند که دور پنجم این مذاکرات پس از 9 روز گفتگوهای فشرده، عصر چهارشنبه، بدون هیچ توافقی به پایان می‌رسد. قرار است دور ششم گفتگوها هفته آینده برگزار شود.

خبرنگار «العربیه» به نقل از این منابع گزارش داد که هماهنگ‌‌كنندگان مذاکرات در تعيين تاريخ جدید مذاکرات برای دور ششم با چالش‌های زيادی روبرو هستند از آنجا كه هفته آينده جلسه شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی برگزار خواهد شد و پرونده ايران بر اساس دو گزارش ارائه شده توسط مدیر کل آژانس مورد بحث وبررسی قرار خواهد گرفت.

رافائل گروسی دبیر کل آژانس، دو روز پیش گزارش داد که ایران آثار ذرات اورانیوم غنی‌شده که به تازگی توسط بازرسان آژانس در 3 سایت ایران کشف شده، توضیحات قانع‌کننده‌ای ارئه نداده است.

رافائل گروسی
رافائل گروسی

پیچیدگی‌های مذاکرات

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی وین، روز گذشته ضمن اشاره به حساسیت مرحله کنونی گفتگوها اعلام کرد که در جریان این دور از مذاکرات مشکلات و پیچیدگی‌هایی ایجاد شده که نیازمند «ایده‌های جدیدی» است.

او گفت: «ما شاهد پیشرفت مداوم در مذاکرت وین درباره برجام هستیم اما همیشه در ارزیابی خودمان با احتیاط عمل می‌کنیم، تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد.»

طرف‌های ایرانی و آمریکایی به همراه گروه 1+4، تا کنون پنج دور مذاکرات غیرمستقیم در وین برگزار کرده‌اند تا زمینه احیای برجام را بررسی کنند.

به گزارش منابع «العربیه» دیپلمات‌ها نگرانند که جو این نشست‌ها ممکن است با تداخل گزارش آژانس و جلسه شورای حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي متشنج شود بنابراین، دور ششم مذاکرات در پایتخت اتریش ممکن است به بعد از 11 ژوئن یعنی پایان جلسات شورای حکام موکول شود.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا که در حال هماهنگی گفت‌وگوهای وین است، تصریح کرد که در پایان دور پنجم، بعد از ظهر امروز جلسه رسمی 1 + 4 برگزار می‌شود.

در آخرین تحولات اما عباس عراقچی، مسئول هیئت ایرانی در مذاکرات اتمی دو روز پیش گفت که با وجود پیشرفت در گفت‌وگوها مطمئن نیست که مذاکرات در این دور به نتیجه نهایی برسد. او همچنین گفت که مذاکرات «پیچیدگی‌های زیادی دارد و طرف‌های مذاکره به موضوعات اصلی مورد اختلاف» رسیده‌اند.

عراقچی در وین
عراقچی در وین

ادعاهای متناقض روحانی

از طرفی، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، صبح امروز برای بار چندم مدعی شده که «مسائل اصلی» با طرف آمریکایی در وین «حل و فصل شده است».

رافائل گروسی، دوشنبه سوم خرداد، از تمدید یک ماهه توافق همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد. کمی پس از تمدید این مهلت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد ایران هنوز به پرسش‌های این سازمان درباره فعالیت‌های هسته‌ای و سایت‌های هسته‌ای احتمالی اعلام‌نشده خود پاسخ نداده است.

سوال آژانس از ایران مربوط به سایت چهارمی است که ممکن است ایران بین سال‌های 2002 و 2003 در آنجا اورانیوم طبیعی را نگهداری کرده باشد.

یک روز پس از این گزارش تازه آژانس، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با ارسال نامه‌ای به آژانس گفت که جمهوری اسلامی تاکنون «بیشترین تلاش» را برای «همکاری واقعی» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است.

سایت فوردو
سایت فوردو

تهدید قطع همکاری

در همین راستا، سه‌شنبه، 11 خرداد، کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، به این نامه اشاره کرد و گفت که توافق ایران و آژانس پس از پایان یک ماه، تمدید نخواهد شد.

ادامه اختلافات ایالات متحده آمریکا و ایران در مذاکرات هسته‌ای و به ویژه بحث تحریم‌ها، امیدها درباره به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای در وین را کاسته و منابع دیپلماتیک هشدار داده‌اند که «هیچ تضمینی برای حل و فصل کامل اختلافات اساسی وجود ندارد»، به ویژه آنکه وزارت خزانه‌داری آمریکا بررسی تحریم‌ها را مشروط به بازگشت ایران به برجام کرده است.

در مقابل، ایران تنها به دنبال لغو تحریم‌های اقتصادی مرتبط با برجام نبوده است چرا که بسیاری از این تحریم‌ها با عنوان‌های دیگر از جمله«قانون مبارزه با تروریسم» مجددا بخش‌های مالی و نفتی ایران را هدف قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم