همتی و مهرعلیزاده به‌دنبال جلب حمایت جبهه اصلاحات

مهرعلیزاده به‌دنبال حمایت خاتمی است و همتی از حمایت کرباسچی برخوردار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با آگاهی از نسبت مشارکت اندک مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، ناصر همتی و محسن مهرعلیزاده تلاش دارند نظر «جبهه اصلاحات» ایران را به‌سوی خود به‌عنوان نامزد جریان اصلاحات جلب کنند.

در همین راستا، روزنامه «اعتماد»، روز سه شنبه 11 خرداد، نوشت: «تا اینجای کار که تقریبا هیچ‌ یک از احزاب عضو جبهه اصلاحات ایران نه به محسن مهرعلیزاده و نه به عبدالناصر همتی که شاید بتوان آنان را در مقابل5 کاندیدای اصولگرای حاضر، نامزدهای غیراصولگرا نامید، روی خوش نشان نداده است.»

دو نامزد مذکور هر چند اصولگرا محسوب نمی‌شوند اما به دلیل عدم حضور در احزاب و نشست‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، آنها را نیز نمی‌توان اصلاح‌طلب نامید.

در حال حاضر، اغلب احزاب اصلاح‌طلب هم در چارچوب جبهه اصلاحات ایران و هم به ‌طور مجزا اعلام کرده‌اند که در این انتخابات کاندیدایی ندارند؛ چرا که همه 9 کاندیدای مورد نظرشان رد صلاحیت شده‌اند.

پیش از نام‌نویسی داوطلبین در انتخابات و بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، جبهه اصلاحات فهرستی 14 نفره از کاندیداهای احتمالی خود را منتشر کرد که در نهایت 9 نفر از آنها به عنوان نامزد انتخابات ثبت‌نام کردند.

در بررسی‌های شورای نگهبان همه آن 9 نامزد حاضر در لیست جبهه اصلاحات رد صلاحیت شدند.

متعاقب آن جبهه اصلاحات با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از رد صلاحیت‌های فله‌ای شورای نگهبان، اعلام کرد که در سیزدهمین دورهانتخابات ریاست جمهوری «نامزدی برای معرفی به مردم ندارد.»

نامه مهرعلیزاده به بهزاد نبوی

مهرعلیزاده با آگاهی از شرایط کنونی کشور و احتمال اجماع اصولگراها بر نامزدی «ابراهیم رئیسی» طی نامه‌ای به بهزاد نبوی، ضمن یادآوری این نکته که او معاون محمد خاتمی بوده است، از رئیس جبهه اصلاحات خواست فرصتی به وی داده شود تا برنامه‌هایش را به اصلاح‌طلبان عرضه کند.

در واکنش به این درخواست، آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات شامگاه دوشنبه 11 خرداد در کلاب هاوس گفت: ««در هیچ ‌یک ازجلسات جبهه اصلاحات از جمله جلسه روز یکشنبه [9خرداد] بحثی درخصوص حمایت جبهه از ایشان [مهرعلیزاده] مطرح نشده و باید ببینیم این درخواست چه می‌شود و مجمع عمومی چه موضعی اتخاذ می‌کند.»

در همین راستا خبرهایی نیز از دیدار مهرعلیزاده با محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق و اصلاح‌طلب ایران رسانه‌ای شده است.

دفاع کرباسچی از همتی

همتی نیز شرایطی مشابه مهرعلیزاده در جبهه اصلاحات ایران دارد. او که رئیس کل بانک مرکزی ایران در دولت روحانی بود و اخیرا از این سمت برکنار شد، اعلام کرده که «حتما با بزرگان اصلاح‌طلب صحبت خواهم کرد تا مردم را دعوت به مشارکت در انتخابات کنند وجمهوریت حفظ شود.»

خبرها حاکی است که غلامحسین کرباسچی و برخی دیگر از اعضای حزب کارگزاران سازندگی از توانایی‌های همتی گفته‌اند و تلویحااز او حمایت کرده‌اند.

همزمان حسین مرعشی دیگر عضو حزب کارگزاران گفته «آقای همتی یکی از شخصیت‌های خوبی هستند که در انتخابات حضور دارند» اما در عین حال تاکید کرده که «ما منتظر تصمیم جبهه اصلاحات هستیم. در مجموع برای هر کنش و فعالیتی در انتخابات در حال بررسی شرایط هستیم و جمع‌بندی نهایی را سخنگوی جبهه

اصلاحات اعلام خواهند کرد.»

ناظران سیاسی بر این باورند که برخی احزاب حاضر در جبهه اصلاحات به احتمال زیاد با نقض بیانیه پیشین خود به حمایت از یکی ازدو نامزد مذکور (همتی یا مهرعلیزاده) اقدام خواهند کرد.

این ناظران با اشاره به سابقه رفتارهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان بر این اعتقاد هستند که مانند انتخابات مجلس دهم جبهه اصلاحات بالاخره برای فرار از هزینه‌ عدم مشارکت و بهره بردن از شرایط سیاسی پس از انتخابات، احتمالا از یکی از نامزدها حمایت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم