یک دیپلمات به العربیه: تصمیمات تهران و واشینگتن برای پایان مذاکرات وین کافی نیست

جزئیات فنی زیادی در مورد تعهدات ایران وجود دارد که مانع پیشرفت مذاکرات است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک منبع ارشد دیپلماتیک به «العربیه» گفته است احساس فزاینده‌ای در نشست وین وجود دارد مبنی بر اینکه جلسات کنونی دور آخر مذاکرات نخواهد بود.

این دیپلمات دوشنبه 10 خرداد، تاکید کرد: «مسائل مورد اختلاف هنوز حل نشده است زیرا تصمیمات سیاسی اتخاذ شده در تهران و واشنگتن قبل از بازگشت هیئت‌ها به دور پنجم مذاکرات، برای پیشرفت کافی نبود.»

این منبع افزود: «هیئت ایرانی طبق دستورات مستقیم رهبر جمهوری اسلامی مذاکره می‌کند و فضای زیادی برای مانور ندارد. همچنین جزئیات فنی زیادی در مورد تعهدات ایران وجود دارد که مانع پیشرفت مذاکرات می‌شود.»

از سویی دیگر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به پیگیری کار سه کارگروه تخصصی طی دور پنجم مذاکرات اتمی وین، تاکید کرد که هنوز موضوعات کلیدی حل نشده‌ای باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، خطیب‌زاده دوشنبه 10 خرداد، در نشست خبری در پاسخ به سخنان میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات که گفته بود دور پنجم مذاکرات آخرین دور از گفت‌وگوهای اتمی است، اظهار داشت: «هر دور قابلیت دور پایانی بودن را دارد و اساسا نباید تعجیل کنیم. پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم اما مباحث کلیدی باقی مانده است.»

اولیانوف، یک‌شنبه 9 خرداد، در صفحه توییتر خود نوشت: «پنجمین دور از مذاکرات وین درباره برجام در جریان است، تا اینجای کار هیچ برنامه‌ای برای دور ششم مذاکرات وجود ندارد. مذاکره‌کنندگان با این درک پیش می‌روند که مذاکرات جاری، دور نهایی است.»

طولانی شدن مذاکرات

سخنگوی وزارت خارجه ایران در رابطه با بن بست در مذاکرات و چرایی طولانی‌شدن این گفت‌و‌گوها گفت: «هیچ بن‌بستی در مذاکرات وین وجود ندارد و به بررسی مسائل کلیدی رسیده‌ایم. نه عجله‌ای برای توافق داریم و نه اجازه می‌دهیم مذاکرات دچار فرسایش شود. اگر گفت‌وگوها نیاز به تصمیماتی در تهران باشد، قطعا این موارد در پایتخت مطرح خواهد شد.»

دیپلمات‌های اروپایی حاضر در مذاکرات وین تاکید کرده‌اند که ایران جدیتی در این زمینه نشان نمی‌دهد و بیشتر به دنبال کسب منافع یکجانبه از مذاکرات است.

مذاکره کنندگان اروپایی اصرار دارند پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران و قبل از پایان مهلت یک ماهه توافق اخیر میان تهران و آژانس مذاکرات را به نتیجه برسانند.

لیست تحریم‌های قابل لغو محل نزاع در مذاکرات

خطیب‌زاده در رابطه لغو همه یا بخشی از تحریم‌ها خاطر نشان کرد: «موضع ایران این است که همه تحریم‌هایی که ترامپ علیه ایران اعمال کرده است، با هدف محروم کردن ایران از مواهب برجام صورت گرفته و هدفمند هستند. ما نظرمان را قاطع و روشن بیان کرده‌ایم و در موضوعات کلیدی باید تصمیمات مهمی گرفته شود. ما براساس همان دستورالعملی که از روز اول داشتیم، مسیر را ادامه می‌دهیم.»

طبق نظر منابع نزدیک به تیم‌های اروپایی مذاکره کننده در وین، «لیست نهایی تحریم‌»هایی که ایران مایل به لغو آنهاست و موضوع چگونگی «بازگشت ایران به تعهدات برجامی» کماکان دو موضوع چالشی در مذاکرات کنونی هستند.

به گفته برخی منابع خبری، همزمان با گفتگوهای اتمی وین «درصد بالای غنی‌سازی اورانیوم» و موضوع «پیدا شدن آثار اورانیوم غنی‌شده در دو سایت» که پیش از آن از سوی حکومت ایران به آژانس اعلام نشده بود از موضوعات مبهم و مهم پیرامون برنامه هسته‌ای ایران شده است.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه «فایننشال تایمز»، غنی‌سازی 60 درصدی ایران را غیرتجاری و برای مصارف نظامی عنوان کرد.

او در مصاحبه با «گاردین» نیز گفت که حکومت ایران هیچ توضیحی درباره آثار اورانیوم غنی‌شده در سایت‌های مخفی نداده است.

از سویی دیگر، رابرت مالی، رئیس تیم مذاکره کننده آمریکا با اشاره به سازنده‌ بودن گفت‌وگوها، تاکید کرد که تلاش‌های زیادی برای رسیدن به توافق باید انجام بپذیرد.

در همین رابطه برخی منابع ایرانی پیگیر مذاکرات، خبر داده‌اند که آمریکا مخالف لغو همه تحریم‌های اعمالی علیه تهران است.

این منابع گفته‌اند که آمریکا با برداشتن تحریم‌های اقتصادی، تنها موافق لغو تحریم‌های مرتبط با پرونده اتمی ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید