نگرانی آژانس از گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران؛ گشایشی در مذاکرات صورت نگرفته است

عراقچی: مطمئن نیستم در دور پنجم بتوانیم مسائل را جمع بندی کنیم‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با ابراز نگرانی رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره وجود تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده در ایران، منابع دیپلماتیک در وین روز دوشنبه 31 می 2021 گزارش کردند که هیچ گشایشی در دور پنجم مذاکرات هسته‌ای با ایران حاصل نشده است.

این دیپلمات‌ها درباره احتمال عدم برگزاری دور ششم این مذاکرات در هفته‌ آینده ابراز نگرانی کردند. اگر چه برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند احتمالا در روزهای آینده، مذاکرات هسته‌ای از سرگرفته شود، اما همزمانی دور ششم این گفتگوها با نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی تعهدات هسته‌ای ایران، شانس برگزاری دوره ششم را کاسته است.

هم‌زمان، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود از وجود تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده در ایران، ابراز نگرانی کرد.

رافائل گروسی در گزارش خود گفت: ایران 16 برابر مقدار مجاز اورانیوم ذخیره کرده است. این کشور کماکان به نقض بسیاری از تعهدات هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که از 23 فوریه به این سو، به اطلاعات هسته‌ای ایران دسترسی ندارد.

رافائل گروسی
رافائل گروسی

از سوی دیگر، عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد و رئیس هیات ایران هم تلویحا گفت که گشایشی در دور پنجم صورت نگرفته و احتمال به نتیجه رسیدن نقاط مورد اختلاف در این دور از مذاکرات وجود ندارد.
به گزارش وبگاه «خبرآنلاین» عراقچی گفت: « شخصا مطمئن نیستم که در این دور از مذاکرات بتوانیم مسائل را جمع بندی کنیم‌.»
او در ادامه افزود: « مذاکرات پیچیدگی های زیادی دارد و ما به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیده‌ایم … فکر می‌کنم پیشرفت‌های خوبی تاکنون داشته‌ایم، مسیر خوبی را طی کردیم و اکنون در نقطه‌ای هستیم که فقط به مسائلی که اختلافات بارزی در مورد آنها وجود دارد، پرداخته می شود.»
عراقچی با تاکید بر اینکه « شخصا مطمئن نیستم که در این دور، مذاکرات به پایان برسد»، توضیح داد: « به نظر من تاکنون مسیر خوبی طی شده است و اینکه آیا در این دور از مذاکرات بتوانیم مسائل را جمع بندی کنیم شخصاً مطمئن نیستم با این حال ما به تلاش خود ادامه می‌دهیم ممکن است که لازم باشد بار دیگر هیئت ها برای انجام مشورت‌های بیشتر به پایتخت‌ها مراجعه کنند، هنوز در این مورد تصمیم قطعی نگرفته‌ایم و ظرف دو سه روز آینده کار را ادامه خواهیم داد.»

مذاکرات
مذاکرات


پیشتر یک منبع ارشد دیپلماتیک به «العربیه» گفته بود احساس فزاینده‌ای در نشست وین وجود دارد مبنی بر اینکه جلسات کنونی دور آخر مذاکرات نخواهد بود.
این دیپلمات دوشنبه 10 خرداد، تاکید کرد: «مسائل مورد اختلاف هنوز حل نشده است زیرا تصمیمات سیاسی اتخاذ شده در تهران و واشنگتن قبل از بازگشت هیئت‌ها به دور پنجم مذاکرات، برای پیشرفت کافی نبود.»
این منبع افزود: «هیئت ایرانی طبق دستورات مستقیم رهبر جمهوری اسلامی مذاکره می‌کند و فضای زیادی برای مانور ندارد. همچنین جزئیات فنی زیادی در مورد تعهدات ایران وجود دارد که مانع پیشرفت مذاکرات می‌شود.»
از سویی دیگر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به پیگیری کار سه کارگروه تخصصی طی دور پنجم مذاکرات اتمی وین، تاکید کرد که هنوز موضوعات کلیدی حل نشده‌ای باقی مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید