قطعی گسترده گاز در ایران از نیمه دوم 1400

ایران برای تراز کردن مصرف گاز به جذب 50 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از قطعی‌های گسترده قابل انتظار آب و برق در تابستان پیش رو، پیش‌بینی می‌شود در زمستان 1400 به مانند زمستان سال گذشته سراسر ایران با قطعی گاز و سوزاندن مازوت بجای آن در نیروگاه‌های تولید برق مواجه شود.

خبرگزاری «تسنیم»، با اعلام این که کسری تراز گازی ایران در چهار ماه سرد زمستان امسال تا میزان 29.9 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید، طی گزارشی نوشته است: «در سال جاری میزان تولید و عرضه گاز 812.5 میلیون مترمکعب در روز پیش‌بینی می‌شود، در حالی که میزان مصرف گاز 834.1 میلیون مترمکعب برآورد شده است؛ یعنی در سال 1400 تراز گازی کشور 21.5 میلیون مترمکعب در روز و در چهار ماه سرد امسال منفی خواهد بود و [این کسری] به 29.9 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.»

با توجه به این که قرارداد واردات گاز ایران از ترکمنستان نیز منقضی شده و تلاشی برای تمدید آن نشده است، انتظار می‌رود در سال جاری نیز همچون سال گذشته پدیده‌هایی همچون قطعی گاز، قطعی برق یا حتی آلودگی هوا ناشی از سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها تشدید شود.

پیش بینی شده که این منفی بودن تراز گاز ایران تا پس از سال 1404 نیز ادامه داشته باشد.

50 میلیارد دلار سرمایه برای تراز کردن مصرف گاز

شورای عالی انرژی در ایران اعلام کرده برای افزایش تولید گاز از میدان‌های جدید به سرمایه‌ای معادل 50 میلیارد دلار نیاز است که تنها در صورت جذب این سرمایه، اهداف تولیدی محقق خواهد شد. این در حالی است که ایران در شرایط تحریمی حتی نمی‌تواند از منابع درآمدی خود استفاده کند.

این گزارش اشاره کرده در صورت تامین سرمایه و اجرای بدون مشکل پروژه‌های تولید گاز در ایران، تولید و مصرف گاز در کشور در بازه زمانی سال های 1410 تا 1420 برابر خواهد شد اما مجددا در سال 1420 «تراز گاز» منفی می‌شود و مصرف به اندازه 111 میلیون مترمکعب در روز از تولید پیشی خواهد گرفت.

در این گزارش همچنین آمده است: «هرچند با اجرای پروژه‌های افزایش تولید برای مدت 10 سال (1410 تا 1420) می‌توان تولید را با میزان مصرف برابر کرد، اما در صورت تداوم روند کنونی مصرف و عدم اجرای پروژه‌ها، سرانجام تولید از مصرف گاز عقب خواهد ماند.»

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی شرکت ملی گاز ایران، هم‌اکنون مجموع ظرفیت تولید گاز در ایران 930 میلیون مترمکعب در روز بوده که از این مقدار 830 میلیون مترمکعب (معادل پنج میلیون بشکه نفت خام)، گاز متان است که به شبکه خطوط لوله گاز طبیعی تزریق می‌شود.

به‌طور میانگین روزانه 615 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی و تجاری مصرف می‌شود. حدود 90 تا 100 میلیون مترمکعب گاز نیز روزانه در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود.

مابقی گاز تولیدی در ایران در صنایع به مصرف می‌رسد و بخشی هم برای تزریق به میدان‌های نفتی و همچنین به صادرات اختصاص می‌یابد.

زمستان گذشته به دلیل قطعی گاز و خارج شدن نیروگاه‌های سیکل گازی تولید برق، تهران و بسیاری از شهرهای دیگر ایران شاهد قطعی گسترده برق بود.

قطعی گاز سبب شد تا نیروگاه‌ها برای تامین برق، مازوت را جایگزین گاز کنند و این جابجایی در سوخت باعث آلودگی شدید هوا در بسیاری از نقاط ایران شد.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران مصرف مازوت و گازوئیل غیر استاندارد در صنایع را منشا اصلی آلودگی هوا در زمستان سال گذشته عنوان کرده بود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز ضمن تایید استفاده از مازوت برای نیروگاه‌های برق چاره آن را در مصرف کمتر برق و گاز خانگی دانست و گفته بود اگر مردم کمتر برق و گاز مصرف کنند ما هم مجبور نمی‌شویم برای تامین انرژی نیروگاه‌های برق مازوت بسوزانیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید