دادستان تهران به نامزدهای انتخابات: از خطوط قرمز عبور نکنید

دادستان تهران نامزدهای انتخابات را تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علی القاصی‌مهر، دادستان تهران، با تهدید نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران به برخورد شدید، به آنها هشدار داد از «خطوط قرمز» نظام عبور نکنند.

القاصی‌مهر، یکشنبه 9 خرداد، در جلسه هماهنگی ارتقای سطح عملکرد دستگاه‌های قضائی و امنیتی در انتخابات پیشِ رو، گفت: «نامزدها در تبلیغات و سخنرانی‌ها از خطوط قرمز نظام عبور نکنند. در صورت عبور از خطوط قرمز نظام قاطعانه و بدون درنظر گرفتن موقعیت و جایگاه با آنها برخورد می‌شود.»

روزنامه «جمهوری اسلامی»، روز شنبه هشتم خرداد نوشت که با رفتارهای حذفی شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها همه می‌دانند که برنده انتخابات کیست.

پلیس تحریم کنندگان را تهدید کرد

به نوبه خود، حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران با نامیدن تحریم کنندگان انتخابات به «هنجارشکنان»، آنها را تهدید به برخورد کرد و گفت:«با هنجارشکنان انتخاباتی و کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت می‌کنند برخورد خواهد شد.»

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران پس از رد صلاحیتش اعلام کرد که نه تنها در انتخابات شرکت نمی‌کند بلکه از هیچ نامزدی نیز حمایت نخواهد کرد.

جبهه اصلاحات ایران نیز با انتقاد از رد صلاحیت‌ها و متهم کردن شورای نگهبان به حذف نامزدهای این جبهه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو «نامزدی برای معرفی به مردم ندارد.»

هشدار ارتش به نامزدها درباره«سربازی»

در ادامه سریال تهدید و هشدار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری توسط مقامات قضایی و‌ نظامی، ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز تاکید کرد: «کاندیداهای ریاست جمهوری به هیچ عنوان مجاز نیستند که برای جذب رای به موضوعاتی مانند سرباز حرفه‌ای بپردازند. آنان می‌دانند که نباید بعضی کلیدواژه‌هایی که صرفا کاربرد انتخاباتی دارد را استفاده کنند.»

سپاه هم تهدید می‌کند

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران نیز چهارشنبه پنجم خرداد، به تهدید فعالان رسانه‌ای پرداخت و به آنها هشدار داد که با گزارش مشکلات کشور «تیشه به ریشه نظام» نزنند.

شریف گفت: «وظیفه اصلی فعالان رسانه‌ای در انتخابات، تحقق مطالبه رهبر انقلاب در مشارکت حداکثری است چرا که تلاش دشمن کاهش حضور حداکثری مردم در انتخابات است.»

در همین راستا، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با تعدادی از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای تماس گرفته و از آن‌ها خواسته «محتوایی» در نقد برخی نامزدهای انتخابات منتشر نکنند در غیر این صورت برای آن‌ها مشکل‌ساز خواهد شد.

قوه قضائیه و پلیس فتا نیز هشدار می‌دهند

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز روز سه‌شنبه چهارم خرداد به صورت رسمی هشدار به رسانه‌ها درباره زیر سوال بردن انتخابات را تایید کرد و گفت: «تذکراتی به تمام رسانه‌ها اعم از دولتی و غیر دولتی با تمام گرایش‌های سیاسی داده شده است.»

همچنین از سوی پلیس امنیت و پلیس فتا در تماس‌هایی از فعالان رسانه‌ای خواسته شده که هیچ مطلبی درباره زیر سوال بردن انتخابات به ویژه در نقد «ابراهیم رئیسی» منتشر نکنند.

منابع خبری تاکید کردند که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران فشارها و هشدارهای قضایی فقط به خبرنگاران و کارکنان رسانه محدود نماند بلکه برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز احضار شدند.

انتقاد فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران

از سویی دیگر، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تهدید و اعمال محدودیت دولتی علیه روزنامه‌نگاران ایرانی در آستانه سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری را محکوم کرد و خواستار توقف چنین رویه‌های غیر قانونی شد.

وبگاه فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) شامگاه چهارشنبه 6 خرداد به نقل از آنتونی بلانگر، دبیرکل این فدراسیون نوشت: «این یک نمونه دیگر از روش استفاده دولت ایران از سیستم حقوقی برای سرکوب صداهای مستقل در کشور است.»

شورای نگهبان از مجموع 592 داوطلب سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تنها 7 نفر را تایید صلاحیت کرد. مهم‌ترین نامزد این انتخابات ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و نزدیک‌ترین نامزد انتخاباتی به رهبر جمهوری اسلامی است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران قرار است 28 خرداد برگزار شود.

پیش‌بینی می‌شود نرخ مشارکت مردمی در این دوره به دلایل چندی از جمله سرکوب‌های شدید، شرایط سخت اقتصادی، فساد سیستمی، سیاست‌های ماجراجویانه خارجی و نزاع قدرت میان مقامات و نهادهای حاکمیتی به شدت کاهش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید