حسن خمینی: حکومتی که اقبال عمومی ندارد مشروع نیست

حسن خمینی توسط علی‌خامنه‌ای از نامزدی در انتخابات منع شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن خمینی، از نوه‌های آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، با اشاره به این که شرط «مشروعیت نظام» انتخابات است، تاکید کرد حکومتی که اقبال عمومی ندارد مشروع نیست.

به گزارش پایگاه خبری «جماران»، حسن خمینی، دوشنبه 10 خرداد، طی سخنانی، آزادی را نماد عدالت در حوزه سیاست عنوان کرد و گفت: «آزادی یعنی همان مقدار که شما حق داری صحبت کنی من هم حق دارم؛ یا همان قدر که شما حق داری رای دهی من هم حق دارم. یعنی همان اندازه که شما حق داری نماینده خود را انتخاب کنی من هم حق دارم کسی که دلم می‌خواهد انتخاب کنم.»

او با انتقاد ضمنی از رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان، بیان کرد: «نمی‌شود تو برای من منتخب معرفی کنی و بگویی بیا و به این رای بده. همانطور که من نمی‌توانم برای تو این کار را کنم.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به‌دلیل آن چه «مصلحت» عنوان شد، مانع نامزدی حسن خمینی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شد.

حسن خمینی پس از رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبین سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان با انتقاد شدید از رویکرد حذفی این شورا اعلام کرد اگر به‌جای نامزدهای «تایید صلاحیت‌شده» بود از ادامه رقابت‌های انتخاباتی انصراف می‌داد.

رئیس قرارگاه عمار تهدید می‌کند

در واکنش به سخنان حسن خمینی، مهدی طائب، رئیس قرارگاه عمار در ویدیویی بیان کرد: «شنیدم آن نوه امام [حسن خمینی] گفته اگر من جای کاندیداها بودم، استعفا می‌دادم؛ حالا آدم متوجه می‌شود که چرا مقام رهبری به او گفت به صلاحت نیست بیایی رییس‌ جمهور بشوی.»

مهدی طائب که برادر حسین طائب رئیس اطلاعات سپاه است با تهدید حسن خمینی، گفت: «امام به منتظری که تو [حسن خمینی] شاگردِ شاگرد او هم نمی‌شوی، نوشت که به دلیل دیدگاه‌هایت اگر رهبر می‌شدی حکومت را به دست لیبرال‌ها و آمریکا می‌سپردی.»

طائب خطاب به نوه خمینی گفت: «شما خیلی خوب است بروی آن رنج نامه پدرت [احمد خمینی] را بخوانی و از تاریخ عبرت بگیری.»

رئیس قرارگاه عمار با تاکید بر این که رد صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان مورد تایید رهبر جمهوری اسلامی است، مرحله کنونی را مرحله «خالص سازی انقلاب» نامید و گفت: «امروز شورای نگهبان با خلوصی که پیدا کرده است، آمد فیلتر قانون‌گرایی را شدید کرد و تا هنگامی که مقام رهبری بر کار اینها نظری ندهد، این حکم همان حکم ولی فقیه است.»

شورای نگهبان از طریق ابزار «نظارت استصوابی» تنها 7 نفر را از میان 592 داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ایران تایید صلاحیت کرد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز جمعه 28 خرداد برگزار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید