وزیر نیروی ایران: استخراج رمزارزها از علل قطعی گسترده برق است

ایران سالانه حدود یک میلیارد دلار از بابت رمزارزها درآمد دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، در جریان جلسه استیضاح خود در مجلس، گرمای زودرس، خشکسالی و استخراج رمزارزها را علل قطعی گسترده برق در کشورش عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، اردکانیان که یکشنبه 9 خرداد، در مجلس ایران برای پاسخگویی به قطعی‌های اخیر برق در کشور حاضر شده بود با اشاره به گزارش شورای امنیت کشور از مشکل کمبود برق، گفت:«خشکسالی‌ها، کمبود آب برای تولید برق، افزایش زودهنگام دما واستخراج غیرقانونی رمزارزها موجب شد تا به‌خلاف تمامی سال‌های گذشته رشد مصرف انرژی 19 درصد باشد.»

گفتنی است، قطعی گسترده برق در شهرهای مختلف ایران از اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد امسال و در آغاز فصل گرما باعث غافلگیری مردم شد.

اردکانیان با تاکید بر کمبود 3500 مگاوات برق، افزایش استخراج غیر قانونی رمزارزها را نگران کننده دانست و اظهار داشت: «با کمک نیروی انتظامی از تیر سال 99 تا فروردین 1400، دوهزار و 661 مرکز استخراج رمزارز و 175 هزار دستگاه کشف شده است.»

وزیر نیرو ادامه داد:«10 درصد از انرژی مصرف تولیدی رمزارزهای کل جهان در ایران بوده و این میزان به‌معنای صرف دو هزار مگاواتانرژی برق است، در حالی که واحدهای دارای مجوز استخراج رمزارزها تنها 320 مگاوات مصرف دارد.»

فقدان زیر ساخت قانونی برای رمزارزها

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران، در پاسخ به اظهارات وزیر نیرو با انتقاد از عدم اهتمام دولت در ساماندهی بازار رمزارزها گفت: «سوال ما از دولت این است چرا برای جایی که 2000 مگاوات مصرف برق دارد و حجم بالای دارایی ارزی و یا دارایی دیجیتالی در آن رقم می‌خورد دولت لایحه‌ای به مجلس نمی‌دهد تا این بخش که چهار وزارتخانه را درگیر می‌کند سامان بگیرد.»

سهم 4.5 تا 10 درصدی تولید رمزارز در ایران

سهم ایران از استخراج بیت‌کوین متفاوت گزارش شده است. دانشگاه کمبریج طی گزارشی گفته بیش از 10 درصد از کل بیت‌کوین استخراج شده در جهان مربوط به ایران است. رویترز به نقل از شرکتی به نام «Elliptic» سهم ایران از استخراج بیت‌کوین جهان را 4.5 درصد برآورد کرده و پایگاه اطلاعاتی «BitOoda» سهم ایران از این بازار را 8درصد اعلام کرده است.

اما سوال اینجاست که درآمد ایران از محل استخراج رمزارزها چه مقدار است که می‌تواند خاموشی‌های گسترده و قطع مکرر برق را توجیه کند.

درآمد یک میلیارد دلاری

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، درآمد ایران از محل صادرات نفت در شش ماهه ابتدای سال 99 حدود 700 میلیون دلار بوده است و براساس اظهارات محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، درآمد ایران از محل صادرات نفت، حدود 1.2 میلیارد دلار عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ایران می‌تواند سالانه حدود یک میلیارد دلار از محل استخراج بیت‌کوین درآمد داشته باشد. رقمی معادل درآمد نفتی ایران در سال 99.

«رویترز»، در گزارش دیگری به این نکته اشاره کرده که «رمزارزها در دوران تحریم به دولت ایران برای دور زدن تحریم‌ها و واردات کالا کمک کرده است. به عبارت دیگر، درآمد حاصل از استخراج بیت‌کوین حالا همان کارکردی را دارد که درآمد نفت داشت. ایران احتمالا بیت‌کوین می‌دهد و می‌تواند کالا وارد کند.»

طبق گزارش خبرگزاری‌های داخلی، استخراجِ حدودِ یک میلیارد دلار بیت کوین، تقریبا 400 میلیون دلار برای ایران هزینه داشته و سود خالص ایران از محل استخراج بیت‌کوین حدود 600 میلیون دلار بوده است.

تخمین زده می‌شود این سود معادل درآمد حاصل از صادرات شش ماهه نفت ایران در سال 99 است.

همچنین برآورد شده که میزان برق مصرفی برای استخراج رمز ارزها در ایران معادل حدود 10 میلیون بشکه نفت در سال است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید