اولیانوف: دور پنجم مذاکرات هسته‌ای آخرین مرحله این گفت‌وگوهاست

آمریکا کماکان مخالف لغو بسیاری از تحریم‌هاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد که دور پنجم گفت‌وگوهای اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی آخرین مرحله از این مذاکرات است.

اولیانوف، یک‌شنبه 9 خرداد، در صفحه توییتر خود نوشت: «پنجمین دور از مذاکرات وین درباره برجام در جریان است، تا اینجای کار هیچ برنامه‌ای برای دور ششم مذاکرات وجود ندارد. مذاکره‌کنندگان با این درک پیش می‌روند که مذاکرات جاری، دور نهایی است.»

Advertisement

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین پیشتر با ابراز خوش‌بینی نسبت به دور کنونی مذاکرات گفته بود که احتمالا این دور آخرین مرحله از مذاکرات خواهد بود.

دور پنجم مذاکرات هسته‌ای در وین هم‌اکنون در جریان است و همه طرف‌های حاضر نسبت به نتایج آن اظهار خوش‌بینی کرده‌اند.

به نوبه خود، تیم مذاکره کننده ایران از گفت‌وگو درباره موضوعات مهم سخن گفته است اما در همان حال رسیدن به توافق درباره آنها را سخت توصیف کرد.

انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین نیز نسبت به احتمال توافق در این دور از مذاکرات ابراز امیدواری کرد.

از سویی دیگر، رابرت مالی، رئیس تیم مذاکره کننده آمریکا با اشاره به سازنده‌ بودن گفت‌وگوها، تاکید کرد که تلاش‌های زیادی برای رسیدن به توافق باید انجام بپذیرد.

در همین رابطه برخی منابع ایرانی پیگیر مذاکرات، خبر داده‌اند که آمریکا مخالف لغو همه تحریم‌های اعمالی علیه تهران است.

این منابع گفته‌اند که آمریکا با برداشتن تحریم‌های اقتصادی، تنها موافق لغو تحریم‌های مرتبط با پرونده اتمی ایران است.

در مقابل، ایران فقط به دنبال لغو تحریم‌های اقتصادی مرتبط با برجام نبوده چرا که بسیاری از این تحریم‌ها با عنوان‌های دیگر از جمله«قانون مبارزه با تروریسم» مجددا بخش‌های مالی و نفتی ایران را هدف قرار می‌دهد.

در ابتدای دور جدید مذاکرات سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، آمریکا و بریتانیا را به تحریف روند مذاکرات متهم کرد.

خطیب‌زاده در واکنش به دیدار وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا با وزیر خارجه اسرائیل در توئیتر خود نوشت: «وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در تلاش برای جلب رضایت دشمن قسم‌خورده برجام، اهداف مذاکرات وین را تحریف می‌کنند. مایه دلسردی است!»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size