روزنامه جمهوری اسلامی: حاکمیت یکدست شده، همه می‌دانند برنده انتخابات کیست

مسیح مهاجری: هیچ یک از نامزدهای موجود برنامه ای برای اداره کشور ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مسیح مهاجری، سردبیر روزنامه «جمهوری اسلامی» با اشاره به رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاستجمهوری در ایران، هدف چنین سیاست‌هایی را یکدست کردن حاکمیت دانست که در نهایت به عدم مشارکت و تحریم از سوی مردم منجرخواهد شد.

مسیح مهاجری طی سرمقاله ای شنبه 8 خرداد خود به شدت رویکرد حذفی شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها را نقد کرده و‌ درباره نامزدهای تایید صلاحیت شده گفت: «هیچ‌ یک از داوطلبان ریاست جمهوری تایید صلاحیت‌شده برنامه جامعی که متناسب با مشکلات کشور باشد و بتواند آنها را برطرف نماید ارائه نکرده‌اند و اصولا آنها در اندازه‌ای نیستند که قدرت فائق آمدن بر این مشکلات را داشته باشند.»

او با تاکید بر این که نتایج انتخابات پیشاپیش مشخص است از کاندیدای باقی مانده در صحنه انتخابات خواست که در راستای نامزد مورد نظر حاکمیت فعالیت کنند و افزود: «تکلیف انتخابات ریاست جمهوری 1400 از هم‌اکنون روشن است و کسی در اینکه برنده نهائی این انتخابات کیست ابهامی ندارد. به همین دلیل، بهتر است از هم‌اکنون سایر داوطلبان به جای معارضه با همدیگر درصدد هم‌افزائی برآیند.»

حذف خروس‌های جنگی از انتخابات

از سویی دیگر علیرضا پناهگاه، سخنران مذهبی نزدیک به بیت رهبر جمهوری اسلامی با دفاع از رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، آنها را به «خروس جنگی» تشبیه کرد و گفت: «چرا باید حضور برخی نامزدها که مثل خروس جنگی به نامزدهای دیگر می‌پریدند و به یکدیگر بی‌ادبی می‌کردند، موجب رونق انتخابات شود.»

او با مقایسه انتخابات ایران با آمریکا، ایالات متحده را یک کشور «عقب مانده» توصیف کرد و افزود: «در کشور عقب افتاده‌ای مانند آمریکا، برای پرشور شدن انتخابات نیازمند رویکردهای هیجانی هستند، بنابراین افرادی مثل بایدن و ترامپ هرچه از دهانشان در می‌آید بهم می‌گویند.»

نامزدهای انتخابات 1400
نامزدهای انتخابات 1400

بازگشت به سیاست‌های اعانه‌ای

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی در مقاله‌ای شنبه 8 خرداد در روزنامه ایران با تاکید بر فقدان هر گونه برنامه برای اداره کشور از سوی نامزدهای کنونی ریاست جمهوری، سخنان آنها را غیر قابل تطبیق دانست و نوشت: «فقدان دانش، کسب رضایت کوتاه ‌مدت، شنیدن هورا از جامعه و کنش سیاسی در سامان سیاسی نارس، ناگزیر سیاستگذاران را به سیاست‌های رفاهی اعانه‌ای توده ‌ستایانه سوق داده است.»
اشاره ربیعی به برخی نامزدها است که با تاکید بر پرداخت مبالغ کلان به شهروندان به عنوان یارانه یا وام درصدد جذب رای دهندگان برآمده‌اند.

در همین راستا، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی از پرداخت 500 میلیون تومان وام به زوج های جوان گفته است و محسن رضایی قول داده یارانه ماهانه هر ایرانی را به 450هزار تومان (10برابر مبلغ کنونی) برساند.

انتخابات فرمایشی

پیشتر مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، با صدور بیانیه‌ای، رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان را نشانه عبور این شورای از مشارکت مردم دانست و انتخابات پیش رو را «فرمایشی و فاقد رقابت» توصیف کرد.

رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان اعتراض را به حلقه‌های درون قدرت کشاند، به طوری که صادق لاریجانی عضو فقهای شورای نگهبان، رد صلاحیت‌ها را «غیر قابل قبول» عنوان کرد و تصمیمات شورای نگهبان را تحت تاثیر «نهادهای امنیتی» دانست.

در مقابل علی خامنه‌ای با تایید مطلق از رویکرد حذفی شورای نگهبان خواستار بی‌اعتنایی نسبت به اعتراضات شد و با نگاهی تکلیف‌محورانه از مردم خواست در انتخابات شرکت کنند.

ابراهیم رئیسی
ابراهیم رئیسی

شورای نگهبان از مجموع 592 داوطلب سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تنها 7 نفر را تایید صلاحیت کرد. مهم‌ترین نامزد این انتخابات ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و نزدیک‌ترین نامزد انتخاباتی به خامنه‌ای است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران قرار است 28 خرداد برگزار شود. پیش بینی می‌شود نرخ مشارکت مردمی در این دوره به دلایل چندی از جمله سرکوب‌های شدید، شرایط سخت اقتصادی، فساد سیستمی، سیاست‌های ماجراجویانه خارجی و نزاع قدرت میان مقامات و نهادهای حاکمیتی به شدت کاهش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید