مجمع مدرسین حوزه: انتخابات 1400 فرمایشی و فاقد رقابت است

به باور مجمع مدرسین صندوق رای در ایران تشریفاتی و بی‌محتوا شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، با صدور بیانیه‌ای، رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان را نشانه عبور شورای نگهبان از مشارکت مردم دانست و انتخابات پیش رو را «فرمایشی و فاقد رقابت» توصیف کرد.

مجمع مدرسین، با اشاره به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان که عدم حضور مردم در انتخابات را بی‌تاثیر در مشروعیت نظام عنوان کرده بود، نوشته است:«محدود کردن رای مردم و جمهوریت نظام زمانی آغاز شد که شورای نگهبان به اعمال نظارت استصوابی روی آورد و آن را رویه غالب خود ساخت.»

رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان که 99 درصد داوطلبین را شامل شد، اعتراض را به حلقه‌های درون قدرت کشاند، به طوری که صادق لاریجانی عضو فقهای شورای نگهبان، رد صلاحیت‌ها را «غیر قابل قبول» عنوان کرد و تصمیمات شورای نگهبان را تحت تاثیر «نهادهای امنیتی» دانست.

از مهمترین رد صلاحیت‌شدگان می‌توان به علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین و اسحاق جهانگیری، معاون اول کنونی حسن روحانی اشاره کرد.

تشریفاتی شدن صندوق رای

مجمع مدرسین با اشاره به این که رد صلاحیت مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی کلیت سیستم مدیریتی و تقنینی کشور را زیر سوال برده است، تاکید کرده: «امروزه شورای نگهبان قانون را پشت سر گذاشته و خود را در مقام نهادی قانون‌گذار گذاشته تا عرصه را برانتخاب مردم و سلایق مختلف مسدود نماید و صندوق رای را تشریفاتی و بی‌محتوا سازد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، پس از رد صلاحیت‌ها در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از او خواست که در روند تایید صلاحیت‌ها «ورود» کند تا برخی نامزدها به ویژه کاندیداهای منتسب به اصلاح‌طلبان و میانه‌روها امکان حضور در انتخابات را بیایند.

در مقابل علی خامنه‌ای با تایید مطلق از رویکرد حذفی شورای نگهبان خواستار بی‌اعتنایی نسبت به اعتراضات شد و با نگاهی تکلیف محورانه از مردم خواست در انتخابات شرکت کنند.

انتخابات فرمایشی، بی‌رونق و فاقد رقابت

در پایان بیانیه، مجمع مدرسین با اعتراض شدید نسبت به عملکرد شورای نگهبان و اعتراض به رد صلاحیت‌ها، انتخابات پیش رو ریاست جمهوری را نمایشی توصیف کرد و آورد: «با توجه به رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400، همه می‌دانند این انتخابات فرمایشی، بی‌رونق و فاقد رقابت و با مشارکت حداقلی خواهد بود و مسئولیت آن با شورای نگهبان است.»

علی شکوری‌راد، دبیر کل حزب اصلاح‌طلب «اتحاد ملت» پس از رد صلاحیت همه نامزدهای منتسب به جناح مطبوعش با تاکید بر این که شورای نگهبان «منشا فساد حاکمیت» شده است در توییتر نوشت:«شش فقیه در شورای نگهبان نصب شده‌اند که اساسا برای رای مردم ارزش و اصالت قائل نیستند، شش حقوقدان نیز همین طور. اینها قانون منبعث از رای مردم را اصیل نمی دانند. چه قانون اساسی باشد چه قوانین موضوعه.»

دولت بازوی اجرایی ولی فقیه

محسن اراکی عضو مجلس خبرگان در ایران نیز پس از دفاع مطلق خامنه‌ای از رد صلاحیت‌ها، تعریف جمهوری اسلامی از «انتخابات» را این چنین بیان کرد: «معنای انتخابات این است که مردم اعلام می‌کنند که ما فرمانبر این نظام تشکیلاتی هستیم و برای کمک به آن فرمانروای فعلی ما که ولی فقیه است یک بازوی اجرایی خوبی می‌خواهیم انتخاب کنیم.»

شورای نگهبان از مجموع 592 داوطلب سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تنها 7 نفر را تایید صلاحیت کرد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و نامزد رد صلاحیت شده با انتشار پیامی ویدیویی ضمن اعتراض به رد صلاحیتش و درخواست توضیح از شورای نگهبان، انتخابات را تحریم کرد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران قرار است 28 خرداد برگزار شود.

پیش بینی می‌شود نرخ مشارکت مردمی در این دوره به دلایل چندی از جمله سرکوب‌های شدید، شرایط سخت اقتصادی، فساد سیستمی، سیاست‌های ماجراجویانه خارجی و نزاع قدرت میان مقامات و نهادهای حاکمیتی به شدت کاهش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید