علم‌الهدی حامی رئیسی: تحریم کنندگان انتخابات مسلمان نیستند

علم‌الهدی در حکم «تکفیر» تحریم‌کنندگان انتخابات به یک کتاب شیعیان استناد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و پدر همسر ابراهیم رئیسی، مهم‌ترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد کسانی که در انتخابات شرکت نمی کنند «مسلمان نیستند».

علم الهدی در حکم «تکفیر» تحریم‌کنندگان انتخابات به حدیثی از کتاب «اصول کافی» کُلینی منسوب به پیامبر اسلام، استناد کرد و گفت:پیامبر می گوید کسانی که به امور مسلمانان اهمیت ندهند،مسلمان نیستند.»
علم الهدی افزود: «این حرف پیامبر حرف بزرگی است چرا که پیامبر مبعوث از طرف خدا این حرف را می‌زند و می‌فرماید اگر به امور مسلمانان اهتمام نورزید مسلمان نیستید، نمی‌فرماید مومن نیستید، یعنی کسی که نماز و نافله می‌خواند و روزه و دعا و توسل دارد اما کاری به سرنوشت اجتماعی و سیاسی مسلمین ندارد مسلمان نیست و طبق این روایت(که مورد قبول شیعه و سنی است)، شهادتین و کل اعمالش باطل است.»
امام جمعه مشهد در خطبه روز جمعه خود، که مشروحش در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شده است، شرکت در این دور از انتخابات را به مثابه «اهتمام به امور مسلمین» در حدیث منسوب به پیامبر اسلام تلقی کرده و نتیجه گرفته که هرکس در این انتخابات شرکت نکند «مسلمان نیست».

شورای نگهبان از «ارکان دین»

علم الهدی در اشاره به جایگاه شورای نگهبان، آن را تا سطح «واجبات اسلامی» بالا می برد و اظهار می کند:« اینکه برخی می‌گویند چون شورای نگهبان گفته فلانی صلاحیت ندارد پس من رای نمی‌دهم مثل این است که بگویی نماز هم نمی‌خوانم».
او با تأکید بر اطاعت از رهبر نظام و شورای نگهبان می‌گوید: «هر چه رهبری بعنوان ولی فقیه بگویند قول الفصل است، شورای نگهبان، شورای نگهبان قانون اساسی است نه شورای نگهبان مصلحت.»
شایان ذکر است که علم الهدی نماینده خامنه ای در خراسان رضوی و پدر همسر ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و نامزد اصلی این دور از انتخابات ریاست جمهوری می باشد.

به گفته کابران شبکه‌های اجتماعی، علم الهدی این هفته در خطبه نماز جمعه خود، تریبون نماز را به بلندگوی تبلیغات غیر مستقیم انتخاباتی برای داماد خود تبدیل کرد.

رد صلاحیتهای جنجالی

گفتنی است شورای نگهبان، سه شنبه 4 خرداد، با رد صلاحیت 99 درصدی نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، تنها صلاحیت 7 نفراز 592 داوطلب در انتخابات مذکور را احراز کرد. این تصمیم اعتراضات گسترده‌ای را به دنبال داشت.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به رهبر نظام نامه نوشت و خواستار تجدید نظر در اسامی نامزدها شد و صادق آملی لاریجانی، عضو فعلی فقهای شورای نگهبان و رئیس سابق قوه قضائیه تصمیمات شورای نگهبان در زمینه رد صلاحت نامزدها را «غیر قابل دفاع» و تحت تاثیر «دخالت‌های فزاینده نهادهای امنیتی» توصیف کرد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران نیز با انتشار پیامی ویدئویی ضمن اعتراض به رد صلاحیتش و درخواست توضیح ازشورای نگهبان، انتخابات را تحریم کرد.

اما خامنه‌ای روز پنجشنبه، در جریان دیدار مجازی با نمایندگان مجلس، ضمن حمایت از رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان، خواستار حضور مردم در پای صندوق‌های رای شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید