روسیه و ایران پیشگام انتشار اطلاعات نادرست در فیس‌بوک برای ایجاد بحران

فیس‌بوک می‌گوید 23 شبکه از حساب‌های جعلی ایران را مسدود کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روسیه و ایران در تولید اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده به قصد ایجاد بحران‌های سیاسی و اجتماعی در فیس‌بوک، یکی از محبوب‌ترین رسانه‌های اجتماعی جهان، پیشگام هستند، و تحلیل‌های جدید نشان می‌دهد که آنها هر روز در انجام این امر هوشمندتر می‌شوند.

به گزارش «صدای آمریکا»، فیس‌بوک روز چهارشنبه 26 مه 2021 طی گزارشی، به تجزیه و تحلیل رفتارهای غیراصولی هماهنگ‌شده در این رسانه طی چهار سال گذشته پرداخت و هشدار داد که علی‌رغم تلاش‌های مداوم برای شناسایی و حذف شبکه‌های دروغ‌پراکن، بر رفتارهای مخرب این شبکه‌ها پایانی متصور نیست.

بر اساس این گزارش، روسیه در مجموع با 27 شبکه عملیاتی تأثیرگذاری در بازه زمانی چهارساله، بزرگترین منبع تولید اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده بود. از این تعداد، 15 شبکه به «موسسه پژوهش‌های اینترنتی» مستقر در سن‌پترزبورگ یا سایر نهادهای مرتبط با یِوگِنی پریگوژین، سرمایه‌دار روسی نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، متصل بودند. رد چهار شبکه دیگر به سرویس‌های جاسوسی کرملین می‌رسید، و دو شبکه دیگر از رسانه‌های دولتی روسیه نشأت می‌گرفتند.

ایران در جایگاه دوم

ایران با 23 شبکه که کارزار انتشار مطالب نادرست و گمراه کننده به راه انداخته‌ بودند، که 9 مورد مستقیما به دولت و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران متصل بودند، در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفت.

جالب است که چین، که مقامات امنیتی آمریكا مدام به‌دلیل انجام چنین عملیات‌هایی آن را متهم می‌کنند، در فهرست شبکه‌های تولید اطلاعات دروغین فیس‌بوک ظاهر نشد. اما دلیل این قضیه عدم فعالیت پکن در فیس‌بوک نبود.

در گزارش فیس‌بوک آمده است: «رفتار شبکه‌های مرتبط با چین در رسانه ما بسیار متفاوت از عملیات نفوذ سایر بازیگران خارجی است، و عمده کارهای آنها شامل الگوی ‘رفتار هماهنگ گمراه‌کننده’ نمی‌شود.»

این گزارش افزود: «عمده پیام‌های استراتژیک چین با استفاده از کانال‌های آشکار وابسته به دولت (مانند رسانه‌های دولتی و حساب‌های رسمی دیپلماتیک) یا فعالیت‌های هرزنامه‌ای در مقیاس بزرگ با تمرکز بر محتوای کلیک‌خورِ مُد یا سلبریتی‌ها و همچنین برخی اخبار و محتوای سیاسی منتشر می‌شود.»

گزارش فیس‌بوک خاطرنشان کرد که گرفتن مچ بازیگران پیچیده اطلاعاتی مانند ایران و چین و روسیه دشوارتر شده است: «سازماندهی این شبکه‌ها خیلی پیشرفته‌تر شده، که نشان می‌دهد آنها در تلاشند تا از اشتباهات سهل‌انگارانه قبلی‌شان جلوگیری کنند. برخی از آنها در جلوگیری از به اصطلاح سوتی‌های زبانی هم بهتر شده‌اند.»

فیس‌بوک در نهایت هشدار داد که کشورهایی مانند روسیه، ایران، و چین «با هرچه کمرنگ‌تر کردن مرزهای میان فعالیت‌های بیرون و درون آمریکا، با همکاری گروه‌های داخلیِ ناآگاه اما همدل، به تقویت صدای خود در آمریکا مشغول هستند.»

بسیاری از شبکه‌های اجتماعی در ایران مسدود است، اما مقامات جمهوری اسلامی در این شبکه‌ها فعال هستند و از شبکه‌های اجتماعی در راستای اهداف خود بهره می‌برد.

سال گذشته، فیس‌بوک، صفحه کاربری علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، به زبان عربی را مسدود کرد و توئیتر همچنین اقدام مشابهی در رابطه با دو صفحه خامنه‌ای انجام داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید