فصل دوم سریال اسرائیلی «تهران» کلید خورد

همه بخش اول سریال در یونان ضبط شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وبسایت «تی‌وی گاید» که برنامه‌های مشهور تلویزیونی در جهان را معرفی می‌کند، اخیرا اعلام کرد که فصل دوم سریال تحسین‌شده «تهران» در دست تولید است. سازندگان این سریال پیشتر در ژانویه سال جاری، در واکنش به استقبال عمومی جهانی از فصل اول این سریال، قول داده بودند که فصل دوم آن را هم خواهند ساخت.
فصل اول این سریال هشت‌قسمتی که موشه زوندر برای تلویزیون «کان» اسرائیل تهیه کرد و از سپتامبر سال 2020 به صورت بین‌المللی در Apple TV + پخش شد، داستان یک مامور زن تازه‌کار سازمان جاسوسی اسرائیل «موساد» را روایت می‌کند، که در اولین ماموریت خود به ایران، که از قضا زادگاهش هم هست، فرستاده می‌شود تا کاری خطیر را به انجام برساند.
تَمَر رَبینیان، زن جوان یهودی متولد ایران اما بزرگ‌شده در اسرائیل، مأمور موساد و هکر کامپیوتر است. موساد طی مأموریتی مخفی تمر را به تهران می‌فرستد تا رادارهای پدافند هوایی ایران را دستکاری کند تا جنگنده‌های اسرائیلی بتوانند پایگاه‌های هسته‌ای ایران را بمباران کرده و از دستیابی رژیم ایران به بمب اتم جلوگیری کنند.
در میانه ماموریت، شرایط به نحوی رقم می‌خورد که تمر از برنامه اصلی خارج و مجبور می‌شود برای فرار از دست دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی پنهان شود. در این راستا تمر با فعالان دموکراسی‌خواه جوان ایران آشنا شده و به دنبال بازماندگان خانواده‌اش در ایران می‌گردد، در حالی‌که فراز کمالی، کارآگاه اطلاعات سپاه پاسداران، تمام مدت او را دنبال می‌کند و تنها یک گام عقب‌تر از اوست.
نیو سلطان، بازیگر نقش تمر مامور موساد، که خود اصالت ایرانی دارد، برای بازی کردن در سریال «تهران» چهار ماه فارسی تمرین کرد. برای اینکه بهتر در قالب نقش جاسوس ورزیده فرو برود و هنر رزمی دفاع شخصی مخصوص اسرائیل به نام «کراوماگا» را نیز آموخت.


شان توب که نقش فراز کمالی، کارآگاه سرسخت سپاه پاسداران که به همسرش عشقی عمیق دارد را بازی می‌کند، قبلا در سریال جاسوسی آمریکایی پرطرفدار «هوم‌لند» بازی کرده بود. نقش یائل کادوش، مامور عالی‌رتبه موساد که در انتهای سریال معلوم می‌شود جاسوس دوجانبه بوده، را خواننده و رقصنده مشهور اسرائیلی ایرانی‌الاصل لیراز خاری بازی می‌کند.
سریال «تهران» به طور کامل در لوکیشن‌های شهر آتن، پایتخت یونان، فیلمبرداری شده است، و عموم بازیگرانی که در نقش ایرانیان در این سریال بازی می‌کنند، در اصل ایرانی هستند و در ایران متولد شده‌اند.
در زمان پخش از تلویزیون، «تهران» تحسین منتقدان بین‌المللی را برانگیخت. وبسایت «راتن تومیتوز» که مشهورترین پایگاه معرفی و نقد فیلم در دنیاست، سریال «تهران» را این‌گونه معرفی می‌کند: «تهران با طرح پیچیدگی‌های ماهرانه، یک درام هیجان‌انگیز سیاسی را با داستان زندگی فردی پیوند می‌زند.»
گفتنی است که «تهران» با استقبال گسترده مخاطبان ایرانی روبرو شده است، که داستان مهیج و بازی‌های خوب آن، و زحمات سازندگانش برای بازنمایی واقع‌گرایانه محیط و شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران، و البته نگاه همدلانه آنها به مردم و دموکراسی‌خواهان ایران را ستوده‌اند.

نیو سلطان و شروین آل‌نبی
نیو سلطان و شروین آل‌نبی
Advertisement


با این وجود، برخی کنشگران و مردم ایران خُرده گرفته‌اند که «تهران»، با دنبال کردن الگوهای عامه‌پسند هالیوودی، و با تلاش برای جذب بیشتر مخاطبان جوان، کنشگران و دموکراسی‌خواهان ایرانی را به خُرده‌خلافکاران و موادفروشان و پارتی‌روهای حرفه‌ای فروکاسته است، که از قضا دقیقا همان تصویری است که رژیم ایران، به جهت تبلیغات منفی، از مخالفانش ترسیم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید