دیدبان حقوق بشر: ایران خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی را شکنجه و بازداشت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر روز پنج‌شنبه 27 می 2021 فاش کرد که مقامات ایران اقدام به آزار و اذیت خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی زده‌اند. این هواپیما در ژانویه 2020 به دست سپاه پاسداران سرنگون و همه 176 سرنشین آن کشته شدند.
در گزارشی که این سازمان تحت عنوان « ایران: آزار و اذیت خانواده‌های قربانیان هواپیمایی اوکراین» منتشر کرد، آمده: « دیده‌بان حقوق بشر از اکتبر 2020 تا ژانویه 2021 با 31 نفر از وابستگان قربانیان و افراد با اطلاع مستقیم از رفتار مقامات با خانواده‌ها گفتگو کرد. آنها گفتند که نهادهای امنیتی ایران به شکل خودسرانه اعضای خانواده قربانیان مورد بازداشت، احضار، بازجویی آزارنده، شکنجه، و بدرفتاری قرار داده‌اند. این نهادها ظاهراً در تلاشی آشکار برای ممانعت از تلاش‌ها در راه پاسخگویی اموال قربانیان را به وابستگانشان باز پس نگردانده‌اند و در امر تدفین و گردهمایی یادبود نیز دخالت کرده‌اند.»
بر اساس این گزارش مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفت «سپاه پاسداران انقلاب ایران بدون کمترین مسئولیت‌پذیری 176 نفر را کشته‌اند، و حالا نهادهای امنیتی بی‌رحم ایران دست به آزار اعضای خانواده قربانیان می‌زنند تا هر امیدی به عدالت را نابود کنند».
او اضافه کرد: «به جای تلاش برای بازسازی اعتماد مردم از طریق تحقیقی شفاف و جبران خسارت خانواده‌ها، مقامات دوباره در حال ساکت کردن تلاش‌ها برای پاسخگو کردن هستند.


کانادا: سرنگونی هواپیما حادثه تروریستی بود


دادگاه عالی اونتاریو در کانادا، روز پنج‌شنبه30 اردیبهشت، طی حکمی اعلام است که سرنگونی پرواز «پی اس 752» هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران یک اقدام «عمدی» و «تروریستی» بوده است.
به گزارش وبسایت «گلوبال نیوز» کانادا، ادوارد بلوبابا، قاضی این دادگاه در حکمی که روز گذشته صادر شد، نوشت: «با بررسی احتمالات دریافتم که حملات موشکی به پرواز 752 عمدی بوده و مستقیما علت مرگ کلیه سرنشینان هواپیما بوده است.»
پرواز «پی اس 752» در ژانویه 2020، هدف اصابت دو موشک سپاه قرار گرفت که به مرگ 176 سرنشین این هواپیمای مسافربری منجر شد.
قاضی بلوبابا همچنین در حکم خود نوشت: «شاکیان ثابت کرده‌اند که ساقط کردن پرواز 752 توسط متهمان یک اقدام تروریستی بوده است.»
در این حکم، دادگاه نتیجه گرفت که سپاه پاسداران ایران «می‌دانست که پرواز 752 یک هواپیمای غیرنظامی است و با هدف نابودی آن را هدفمند سرنگون کرد.»

سرنگونی عمدی هواپیما


سپاه پاسداران ایران، هواپیمای اوکراینی را، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تهران سرنگون کرد. در توجیه این واقعه، رژیم ایران گفت که نیروهای نظامی‌اش در این زمان در انتظار رویارویی منطقه‌ای با ایالات متحده در حالت آماده‌باش بوده‌اند. رژیم ایران ادعا کرد که پس از شلیک موشک به پایگاه‌های آمریکایی‌ها در عراق به تلافی قتل چند روز قبل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، به‌دست نیروهای آمریکایی در بغداد، منتظر حمله متقابل آمریکا بوده است.

گفته می‌شود در تهران از تک تک مسافران پیش از سوار شدن به هواپیما سوال شده بود که آیا پاسپورت آمریکایی دارند یا خیر، تا مبادا شهروندی آمریکایی در این قضیه کشته شده و رژیم ایران را مقابل آمریکا قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید