آمریکا: تحریم‌ها تنها پس از بازگشت ایران به برجام بررسی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در این‌باره که در جریان مذاکرات هسته‌ای وین بخش‌های اصلی تحریم‌ها برداشته شده و ایران تنها منتظر توافق کامل برای لغو عملی آنها است، وزارت امور خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 27 می 2021 اعلام کرد که تحریم‌های ایران تنها پس از بازگشت این کشور به برجام بررسی می‌شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مدعی شد که در جریان مذاکرات هسته‌ای وین بخش‌های اصلی تحریم‌ها برداشته شده و ایران تنها منتظر توافق کامل برای لغو عملی آنها است. این اظهارات روحانی در حالی مطرح می‌شود که شب گذشته آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات روحانی که گفته بود «توافق نزدیک است»، با رد ضمنی صحت این ادعا اظهار داشت: «این برای ما جنبه خبری دارد.»
روحانی پنج‌شنبه 27 می 2021، در جلسه هیات دولت ایران با اشاره ضمنی به سنگ‌اندازی‌ها و تعلل برخی طرف‌های تصمیم‌ساز داخلی پیرامون رسیدن به توافق با آمریکا گفت: «اگر می‌خواستیم بخش بخش شروع کنیم مثلا تحریم نفت و بانکی را برداریم و به ترتیب جلو برویم در اول سال و آخر سال قبل هم امکان‌پذیر بود.»

دور پنجم مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی روز سه شنبه چهارم خرداد در وین آغاز شد. مذاکرات وین یک روز بعد از آن انجام می‌گیرد که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در آخرین لحظه موفق شد تمدید یک ماهه توافقی را با ایران به امضاء برساند که اجازه می‌دهد در محل سایت‌های اتمی ایران دوربین نصب شود.
رابرت مالی، فرستاده آمریکا به مذاکرات وین نیز در هنگام بازگشت به محل مذاکرات، درباره آخرین دور از گفتگوها بر روی صفحه توییترخود نوشته بود که «مذاکرات سازنده بود و پیشرفت ملموسی داشت اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید