رئیس حماس: ایران به ما پول و موشک می‌دهد

اسرائیل زیرساخت‌های غزه را منهدم و 80 نفر از گردان‌های قسام و سرایا القدس را کشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یحیی سنوار، رئیس جنبش حماس در نوار غزه روز چهارشنبه 26 می 2021 تهدید کرد اگر مسائل غزه حل و فصل نشود، همه چیز را به آتش خواهد کشید.
سنوار گفت که حماس هیچ نیازی به کمک مالی ندارد، زیرا که ایران پول و تسلیحات در اختیار این جنبش قرار می‌دهد. او مدعی شد که اسرائیل در از بین بردن رهبران حلقه اول حماس ناکام ماند. او با اینحال اعتراف کرد که اسرائیل زیرساخت‌های حماس را مورد هدف قرار داده و 80 نفر از اعضای گردان‌های قسام و سرایا القدس را کشت.

بر خلاف سنوار، خالد مشعل از رهبران عالیرتبه حماس و رهبر این جنبش در خارج از فلسطین پیشتر گفته بود که ترجیح می‌دهد کمک‌های بین‌المللی برای بازسازی غزه مستقیما به دست حماس برسد.
اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس هم در روزهای گذشته از کشورهای عربی و افراد نیکوکار خواسته بود در بازسازی غزه مشارکت کنند. او از ایران برای کمک موشکی به حماس تشکر کرد.

قاسم سلیمانی و موشک‌های حماس

«العربیه» پیشتر به شکل اختصاصی به اطلاعاتی دست یافته بود که نشان می‌دهد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پیش از مرگ یک نیروی ویژه برای توسعه توان نظامی حماس تاسیس کرده است.
براساس این اطلاعات، ایران به شکل سری، اموالی را برای حماس ارسال می‌کرد تا این جنبش طی سال‌ها و با هدف آمادگی برای رویارویی با اسرائیل، اقدام به توسعه توان نظامی و دفاع خود کند.
در همین راستا، گروهی از متخصصان موشکی که شامل افرادی از ایران، لبنان و یک شهروند سوریه بودند، توسعه توان موشکی حماس را بر عهده گرفتند. ایران همچنین یک مرکز ارتباط و کارگاه‌های توسعه تسلیحات زیرزمینی، برای حماس ایجاد کرد.


در همین راستا، یکی از فرماندهان نیروی قدس، 5 بار از این کارگاه‌های تسلیحاتی حماس دیدن کرد که آخرین بار آن در ژانویه سال 2021 بود.
تعدادی از مهندسان حماس هم توسط ایران برای ساخت، استفاده و توسعه تسلیحات آموزش دیده‌اند. ایران، 25 فرمانده نظامی حماس را در تهران و توسط سازمان اطلاعات و نیروی قدس آموزش داد. در ادامه تلاش‌ها برای بهبود توان نظامی حماس، ایران اقدام به تسهیل انتقال مواد مختلف برای ساخت موشک به غزه کرد.
در زمینه پهپادی هم مهندسان ایران و فلسطینی در سال‌های گذشته اقدام به ساخت پهپادهای انفجاری حامل مواد منفجره در تهران کردند.
نشست‌های متعددی میان رهبران حماس، فرماندهان نظامی ایران و فرماندهان نیروی قدس برگزار شد. یکی از این نشست‌ها در ماه آوریل گذشته برگزار شد.
برای تامین هزینه‌های این فعالیت‌ها، ایران کمک‌های خود به حماس را افزایش داد تا این جنبش بتواند ساختار نظامی خود را توسعه دهد. تعدادی از رهبران حماس، با هماهنگی مقامات ایرانی اقدام به انتقال این اموال کردند.


تیم توسعه موشکی حماس که یک مهندس ایرانی هم در بین خود دارد، موشک‌هایی ساخته است که در حملات اخیر به تل‌آویو استفاده شد. یک مقام نظامی ایران هم به طور پنهانی در اواخر سال 2020، به غزه سفر کرد و از مراکز ساخت و انبارهای موشکی حماس دیدن کرد. در این دیدار، این تیم با مسئولان این بخش گفتگو داشت.

موشک‌های حماس به شکل کامل در داخل نوار غزه ساخته شدند اما ایران تجربه و فناوری‌های نظامی ویژه این امر را در اختیار حماس قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید