درخواست 250 هزار دلاری وکیل تسخیری از خانواده جمشید شارمهد

این زندانی سیاسی، تا کنون از دسترسی به وکیل مستقل محروم بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد، شهروند دو تابعتی ایرانی-آلمانی محبوس در ایران، در توییتر خود نوشت که وکیل تسخیری برای کمک به پرونده پدرش درخواست 250 هزار دلار پول کرده است.

غزاله شارمهد نوشت: «رضا دردی‌زاده، وکیل معتمد رژیم اسلامی است که به اجبار در پرونده پدرم منصوب شده است. او از خانواده من 250 هزار دلار پول خواسته است، در غیر این صورت، برای کمک به پدرم تلاشی نخواهد کرد. آیا این عدالت است یا یک شوخی بی‌رحمانه؟»

Advertisement

این زندانی سیاسی 66 ساله، به مشارکت در عملیات بمب‌گذاری در حسینیه‌ای در شیراز در سال 1387، متهم شده است. خانواده شارمهد، پیشتر به «آسوشیتدپرس»، گفته‌اند او فقط سخنگوی «رادیو تندر» بود و فعالیت‌های شارمهد هیچ ربطی به حملات در داخل ایران نداشت.

سازمان «عفو بین‌الملل»، در تاریخ 15آوریل، هشدار داد که شارمهد، که از ده ماه پیش در ایران زندانی شده با خطر اعدام روبه‌روست و با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار آزادی بی‌قید و شرط این زندانی سیاسی شد.

گفتنی است این زندانی سیاسی، تا کنون از دسترسی به وکیل مستقل و دادرسی عادلانه محروم بوده است.

آخرین خبرها حاکی است که شارمهد از یکی از کشورهای اطراف ایران و احتمالا در سفری به عمان ربوده شده است و از آنجا به ایران انتقال داده شد. در همین راستا، جمهوری اسلامی ادعا کرد که طی «یک عملیات پیچیده» موفق به دستگیری این فرد شده است.

روزنامه «جوان» نزدیک به سپاه پاسدران، در گزارشی خبر از دستگیری جمشید شارمهد در تاجیکستان داده بود اما وزارت اطلاعات ایران با انتشار بیانیه‌ای در تاریخ 2 اوت 2020 این ادعا را تکذیب کرد و تاکید کرد: هرگونه گمانه‌زنی مطرح‌شده در رسانه‌ها درباره نحوه دستگیری جمشید شارمهد، رییس «انجمن پادشاهی ایران» تکذیب می‌شود.

در دو عملیات مشابه در کشورهای که سرویس‌های اطلاعاتی ایران نفوذ قابل توجهی دارند، دو فعال دیگر روح الله زم، رورنامه‌نگار و مدیر سایت خبری «آمد نیوز» و حبیب فرج الله چعب، فعالان عرب اهوازی مخالف جمهوری اسلامی، در سال‌های اخیر ربوده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید