آژانس: غنی‌سازی ایران در سطح کشورهای سازنده بمب است

طبق توافق آژانس و ایران طی این ماه اطلاعات دوربین‌های مستقر در سایت‌های اتمی نزد ایران می‌ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن «نگران‌کننده» خواندن برنامه‌ هسته‌ای ایران طی دو سال گذشته، هشدار داد که این کشور در سطحی غنی‌سازی اورانیوم انجام می‌دهد که «تنها کشورهای سازنده بمب» به آن دست پیدا می‌کنند.

رافائل گروسی، در گفت‌وگو با روزنامه «فایننشال‌تایمز» در روز چهارشنبه، پنجم خرداد، گفت که وضعیت «بسیار نگران‌کننده» است، زیرا برنامه هسته‌ای ایران طی دو سال گذشته پیچیده‌تر شده است.

او با اشاره به سطح غنی‌سازی خالص اورانیوم از سوی ایران اضافه کرد: «60 درصد تقریبا درجه تسلیحاتی است، غنی‌سازی سطح تجاری دو سه درصد است.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به «فایننشال‌تایمز» گفت، این «حق حاکمیت» ایران است که برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد، اما «این درجه‌ای است که نیاز به چشم هوشیار (نظارت هوشیارانه) دارد.»

او با اشاره به این‌ که ایران سانتریفیوژهای جدیدی تولید کرده تا بتواند با سرعت بیشتری اورانیوم غنی‌شده تولید کند، گفت: «ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر بیشتر از 10 برابرِ 300 کیلوگرمی است که پیشتر بر سر آن توافق شده بود.»

این در حالی است که روز گذشته 25 می 2021، قدرت‌های جهانی پنجمین دور از گفت‌وگوهای اتمی خود با ایران را به امید بازگشت هر دو طرف به توافق 2015، به منظور جلوگیری از دستیابی ایران به تولید سلاح هسته‌ای آغاز کردند.

مذاکرات وین یک روز بعد از آن انجام می‌گیرد که آژانس در آخرین لحظه موفق شد تمدید یک ماهه توافقی را با ایران به امضاء برساند که اجازه می‌دهد در محل سایت‌های اتمی ایران دوربین نصب شود. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در این رابطه گفته بود این تمدید به دلیل دریافت گزارش‌هایی مبنی بر پیشرفت مذاکرات وین و برای نشان دادن «حسن نیت» ایران انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید