وزیر خارجه یمن: دخالت‌های ایران دلیل اصلی بی‌ثباتی منطقه است

تهران و حوثی‌ها در مسیر صلح سنگ‌اندازی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن، روز سه شنبه 4 خرداد گفت که دخالت‌های ایران در منطقه عربی دلیل اصلی بی‌ثباتی و بی‌امنی در کل منطقه است.
وزیر خارجه یمن همچنین به نقش ایران در طولانی‌تر شدن جنگ در این کشور اشاره کرد و گفت: «رژیم تهران با حمایت از شبه‌نظامیان حوثی در مسیر تلاش‌های صلح همواره سنگ‌اندازی کرده است.»
این سخنان وزیر خارجه یمن در کنفرانس دانشکده شرق‌شناسی وابسته به «آکادمی علوم روسیه» در مسکو بیان شد.
احمد بن مبارک در این کنفرانس به تلاش‌های صلح دولت قانونی یمن و پاسخ مثبت دولت این کشور به تمام ابتکارات ارائه شده برای پایان دادن به جنگ و دستیابی به صلح دائم اشاره کرد و گفت آخرین این تلاش‌ها ابتکار سعودی و تلاش نمایندگان ایالات متحده و سازمان ملل متحد در یمن بود.
او بر اهمیت نقش روسیه در تحقق صلح در منطقه خاورمیانه تاکید کرد و با اشاره به توافق استکهلم بر ضرورت گرفتن درس عبرت از این توافق و برطرف کردن نواقص آن در هر توافقی در آینده تأکید کرد.
وزیر خارجه یمن گفت که تعامل با مسائل مربوط به بحران یمن مستلزم عدم تقسیم قضایای مهم این کشور و در نظر گرفتن همه مسائل جامع برای تحقق صلح پایدار و دائم است.
بن مبارک سیاست حوثی‌ها در ایجاد بحران‌های انسانی به ویژه در رابطه با رساندن مشتقات نفتی و مواد غذایی به مناطق نیازمند را تلاش این گروه برای کسب دستاوردهای سیاسی و تامین مالی جبهه‌های جنگ خود علیه مردم یمن دانست و گفت که این گروه هیچ گونه اهمیتی برای رنج و مشقت مردم یمن قائل نیست.
او اظهار داشت: «گزارش‌های هیئت‌های نظارت و بازرسی سازمان ملل نشان می‌دهد که میزان سالانه ارسال فرآوردهای نفتی به مناطقی که هنوز تحت کنترل حوثی‌ها است، کاهش نیافته است کما اینکه داده‌های سازمان ملل متحده درباره ارسال مواد غذایی به آن مناطق نیز کاهش نیافته است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size