نتانیاهو: آمریکا نباید به برجام برگردد

اسرائیل با برجام یا بی برجام مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه ۲۵ مه ۲۰۲۱ از تلاش دولت پرزیدنت بایدن برای پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای با رژیم ایران موسوم به «برجام» اظهار ناخرسندی کرد و تاکید کرد که آمریکا باید از برگشتن به برجام خودداری کند.
نتانیاهو گفت: «رُک به شما بگویم که من امیدوارم ایالات متحده به برجام بازنگردد، زیرا ما معتقدیم که آن توافق قدیمی راه را برای رژیم ایران هموار می‌کند تا با مشروعیت بین‌المللی برای خودش زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای ایجاد کند.»
نخست وزیر اسرائیل افزود: «ما باز هم تأكید می‌کنیم كه هرچه پیش بیاید، اسرائیل همواره حق دفاع از خود در برابر رژیمی متعهد به نابودی ماست و برای این منظور به دنبال تولید سلاح‌های كشتار جمعی است را حفظ خواهد كرد.»
به گزارش «فاکس نیوز»، نتانیاهو این اظهارات را در جریان رویداد مطبوعاتی مشترکی با وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن بیان کرد. این نشست مطبوعاتی در پی اعلام آتش‌بس بین اسرائیل و حماس برگزار شد. پس از پایان جنگ، بلینکن اعلام کرد که برای دیدار با همتایان خود در اسرائیل و دیگر افراد در منطقه، از جمله فلسطینی‌ها، به خاورمیانه سفر می‌کند.
بلینکن در سفر به اسرائیل روی قول پرزیدنت بایدن برای حمایت ایالات متحده از اسرائیل تأکید کرد، اما این را هم افزود که ایالات متحده همچنان برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران تلاش می‌کند.
بلینکن گفت: «ما در مورد نیازهای امنیتی اسرائیل، ازجمله بازسازی گنبد آهنین، گفتگوی مفصلی کردیم. ما به تقویت تمام جنبه‌های همکاری طولانی‌مدت خود ادامه خواهیم داد و این شامل مشاوره دقیق با اسرائیل است، همانطور که امروز نیز در مورد مذاکرات در حال انجام در وین در باب بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای ایران با اسرائیل مشورت می‌کنیم. همزمان کار برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران در منطقه را نیز ادامه خواهیم داد.»

اهداف سفر بلینکن به منطقه

بلینکن قرار است پیش از بازگشت به ایالات متحده از اردن که مدت‌هاست مانند مصر روابط دیپلماتیک خود را با دولت اسرائیل برقرار کرده است، دیدار کند.
سفر وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه چند روز پس از توافق آتش بس بین اسرائیل و فلسطینی‌ها در نوار غزه انجام می‌گیرد .

هدف از این سفرر تثبیت آتش‌بس، پیگیری و بررسی نحوه رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه اعلام شده است.

بنیامین نتانیاهو و آنتونی بلینکن
بنیامین نتانیاهو و آنتونی بلینکن

سفر آتونی بلینکن به درخواست جو بایدن، رئیس‌جمهوری صورت گرفته است که از وزیر خارجه‌اش خواسته بود تا برای حمایت از تلاش‌های دیپلماسی ایالات متحده برای برقراری آتش‌بس و تثبیت دائمی آن میان فلسطینی‌ها و اسرائیل به قدس، رام‌الله، تل‌آویو، قاهره و امان سفر کند.

بایدن تأکید کرد که وزیر امور خارجه‌اش تلاش خواهد کرد تا کمک‌های بشر دوستانه به صورت فوری به غزه برسد به گونه‌ای که به نفع مردم آنجا باشد و نه گروه حماس.

بایدن تأکید کرد که بلینکن پس از سال‌ها بی‌توجهی به بحران فلسطین، برای بازسازی روابط با رهبران فلسطین و مردم فلسطین تلاش خواهد کرد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به «العربیه» گفت که واشینگتن با کشورهای عربی خلیج و دیگر کشورهای کمک‌کننده به بازسازی غزه هماهنگی می‌کند

تا کمک‌های مالی از طریق سازمان ملل و تشکیلات خودگردان فلسطین به افراد آسیب دیده تحویل داده شود، زیرا واشنگتن حماس را یک سازمان تروریستی می داند، و با این سازمان تعامل نخواهد کرد.

جلوی ایران را می‌گیریم؛ با برجام یا بی‌برجام

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در روز دوشنبه 3 خرداد، طی حکمی «دیوید بارنیع» را بعنوان رئیس جدید موساد به جای «یوسی کوهین» تعیین کرد. قرار است دوره کاری کوهین هفته آینده به پایان برسد.درباره این انتخاب، نتانیاهو اشاره کرده که اولویت اول «بارنیع» جلوگیری از رسیدن ایران به تولید سلاح اتمی است.
او همچنین تأکید کرد که «چه بازگشت به توافق هسته ای از سوی ایران صورت بگیرد یا نه، ما همه کارها را برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی انجام خواهیم داد».
شایان ذکر است که اسرائیل قبلا بارها تأکید کرده بود که هرگز به ایران اجازه نخواهد داد به تولید سلاح اتمی بپردازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید