عفو بین‌الملل: سه زندانی عرب اهوازی نیاز فوری به مراقبت‌های پزشکی دارند

عفو بین‌الملل هشدار می‌دهد که قاسم سنجری در صورت ابتلا به کووید-19، در معرض خطر بیماری شدید یا مرگ قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار بیانیه‌ای از انتقال همراه با ضرب و شتم محمدعلی عموری، مختار آلبوشوکه و قاسم سنجری سه زندانی سیاسی و عقیدتی عرب اهوازی محبوس در زندان «شیبان» اهواز، به سلول‌های انفرادی و عدم دسترسی آنان به مراقبت‌های پزشکی خبر داد و خواستار توقف بدرفتاری، رسیدگی پزشکی و آزادی فوری این زندانیان شد.

عفو بین‌الملل، روز دوشنبه 3 خرداد 1400، اعلام کرد، محمدعلی عموری، مختار آلبوشوکه و قاسم سنجری که از تاریخ 20 اردیبهشت، در اعتصاب غذا به سر می‌برند نیاز فوری به مراقبت‌های پزشکی دارند.

در این بیانیه آمده است که این سه زندانی در اعتراض به بدرفتاری مسئولان زندان و مقامات دادستانی از جمله دادیار زندان شیبان، شرایط بازداشت و همچنین محرومیت از دسترسی به کتاب،‌ دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

بنا بر اطلاعات رسیده به عفو بین‌الملل، مختار آلبوشوکه در تاریخ 28 اردیبهشت، در حالی که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، با یکی از اعضای خانواده خود ملاقات داشته و در طی این ملاقات، قادر نبوده است بدون كمک راه برود که این مساله نگرانی‌های جدی در مورد سلامت و وضعیت جسمانی او را ایجاد کرده است. آلبوشوکه گفته است که از دردهای شدید کلیه رنج می‌برد و از مراقبت‌های پزشکی، از جمله داروهای لازم برای بیماری سابقه‌دار سنگ کلیه‌اش محروم بوده است.

به گفته منبع آگاه این سازمان حقوق بشری، محمدعلی عموری نیز در 29 اردیبهشت، با ویلچر به مرکز پزشکی زندان شیبان منتقل شده و سپس به مکانی نامعلوم انتقال یافته است. مساله‌ای که به گفته این سازمان نگرانی جدی را برانگیخته که او مجددا در سلول انفرادی قرار گرفته است و این زندانی را «در معرض خطر بیشتر شکنجه و سایر رفتارهای بیرحمانه، ضدانسانی و ترذیلی، از جمله محرومیت از مراقبت‌های پزشکی مناسب»، قرار می‌دهد.

محمدعلی عموری و مختار آلبوشوکه از مدافعان حقوق فرهنگی و عضو موسسه فرهنگی «الحوار» (گفت‌وگو) بودند که از سوی دادگاه انقلاب با اتهام‌های امنیتی ابتدا به اعدام و سپس با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شده‌اند و از سال 1389 در زندان به سر می‌برند. آنها در این سال‌ها، بارها مورد شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه و غیرانسانی قرار گرفته‌اند. سنجری نیز از فعالان سیاسی است که به دلیل فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود به زندان محکوم شده است.

عفو بین‌الملل همچنین ضمن درخواست آزادی فوری و بدون قید و شرط این سه زندانی سیاسی و عقیدتی هشدار می‌دهد که افراد مسن مانند قاسم سنجری در صورت ابتلا به کووید-19، در معرض خطر بیماری شدید یا مرگ قرار دارند.

در پایان بیانیه این سازمان حقوق بشری آمده است که لازم است تحقیقات «به‌هنگام، همه‌جانبه، مستقل و بی‌طرفانه‌ای» در خصوص گزارشات مبنی بر اعمال شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها علیه این سه زندانی عرب انجام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید