شیر خشک نوزاد در ایران جیره‌بندی شد

قیمت شیر خشک اواخر سال گذشته 20درصد گران شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانی تحویل‌زاده، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد در ایران، با اعلام این که تولید برخی انواع شیر خشک متوقف شده است، از اتمام ذخایر برخی انواع شیر خشک تا دو ماه دیگر در کشور خبر داد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد، دوشنبه سوم خرداد، به «تجارت‌نیوز»، گفت: «حدود شش ماه است که ارز واردات به تولیدکنندگان شیر خشک تعلق نگرفته و باعث شده است تولید برخی انواع شیر خشک‌ متوقف شود.»

تحویل‌زاده، نسبت به کمبود جدی شیر خشک در بازار ایران هشدار داد و تاکید کرد: «میزان ذخایر و موجودی انبار شیرخشک نگران کننده است و موجودی فعلی کارخانه‌ها تا دو ماه دیگر بیشتر کفاف نمی‌دهد و به همین دلیل برخی برندها فروش شیر خشک خود را سهمیه‌بندی کرده‌اند.»

به گفته او، رایزنی‌های تولیدکنندگان با سازمان غذا و دارو بی‌نتیجه بوده است و برخی مواد اولیه تولیدکنندگان با تعرفه‌های بالای واردات مواجه شده است.

در همین زمینه، یک داروخانه‌دار تهرانی درباره سهمیه‌بندی شیر خشک کودکان به «تجارت‌نیوز» گفته است: «شیر خشک آنتی‌کولیک یا شیر خشک‌هایی که برای رفلاکس نوزادان است، سهمیه‌بندی و تهیه این شیر خشک برای تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان دشوار شده است.»

پیش از این، در بهمن 1399، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک از موافقت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با افزایش20 درصدی شیر خشک خبر داده بود.

تحویل زاده در توضیح گران شدن قیمت شیر خشک در سال 99 گفته بود که سال 98 قیمت شیرخشک (400 گرمی) 31هزار و 800 تومان بود اما در اواخر سال 99 قیمت آن به 38هزار و 800 تومان افزایش یافت.

فروردین سال 1399، قیمت قوطی شیر خشک سه هزار و 300 تومان بود اما اواخر سال با بیش از 100 درصد افزایش، به قیمت شش هزار و 808 تومان رسید.

گفتنی است که طی سال گذشته قیمت کارتن شیرخشک 70 درصد، درهای پلاستیکی بیش از 100 درصد، شیرخام حدود 25 درصد و لیبل‌ها بیش از 120 درصد افزایش قیمت داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید