اسامی 7 نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ایران اعلام شد

لاریجانی، احمدی نژاد و جهانگیری رد صلاحیت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با پایان یافتن بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست‌جمهوری ایران در شورای نگهبان، اسامی نامزدهای نهایی به وزارت کشور اعلام شد.

بنا بر اعلام وزارت کشور ایران، ابراهیم رییسی، محسن رضایی، سعید جلیلی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عبدالناصر همتی، محسن مهرعلیزاده و علیرضا زاکانی به عنوان نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند.

Advertisement

واکنش‌ها به رد صلاحیت‌ گسترده

صادق آملی لاریجانی، عضو فعلی شورای نگهبان و رئیس سابق قوه قضائیه تصمیمات این شورا در زمینه رد صلاحت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را «غیرقابل دفاع» و تحت تاثیر «دخالت‌های فزاینده نهادهای امنیتی» توصیف کرد.

علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس ایران در واکنش به تصمیم شورای نگهبان پیرامون رد صلاحیتش در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که اعتراضی به این تصمیم اتخاذ شده ندارد.

منابع نزدیک به اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهوری و‌ نامزد رد صلاحیت شده نقل کرده‌اند که او قصد اعتراض به نظر شورای نگهبان را ندارد و درخواست «حکم حکومتی» برای تایید صلاحیت نخواهد کرد.

دفتر مسعود پزشکیان، نامزد رد صلاحیت‌شده انتخابات ریاست‌جمهوری نیز، اعلام کرد او قصد اعتراض به تصمیم شورای نگهبان را ندارد.

در پی رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد، اخباری مبنی بر محاصره منزل رئیس جمهوری پیشین منتشر شد. پیشتر احمدی‌نژاد تهدید کرده بود در صورت رد صلاحیت، انتخابات را «تحریم» خواهد کرد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، هم گفته بود «فقط 7 نفر از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌اند.»

به گزارش برخی رسانه‌ها، دلیل تاخیر در اعلام نهایی اسامی، نامه‌ای بوده است که حسن روحانی رئیس جمهوری به رهبر ایران نوشته و از او خواسته است تا تغییراتی در لیست اعلام شده از سوی شورای نگهبان صورت گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید