بلینکن: ایران در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای است

وزیر امور خارجه آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 25 می 2021 در یک نشست خبری در قدس گفت که توافق هسته‌ای مانع ادامه فعالیت‌های اتمی ایران شد.
او با تاکید بر اینکه ایران به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک شده، گفت که میان تل‌آویو و واشنگتن توافقی وجود دارد که براساس آن این دو کشور مخالف دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستند.

او درباره دور پنجم مذاکرات هسته‌ای در وین هم پرداخت و توضیح داد: «واشینگتن هنوز نمی‌داند آیا ایران آمادگی و توان اتخاذ تصمیمات لازم برای بازگشت به برجام را دارد یا خیر.»

بلینکن درباره قضیه فلسطین هم گفت که آمریکا می‌خواهد ملت فلسطین و ساکنان غزه احساس امیدواری کرده و فرصتی حقیقی را پیش روی خود ببیند.
او وجود کنسولگری آمریکا در قدس برای ارتباط با فلسطینی‌ها را ضروری دانست. به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، اسرائیل و فلسطینی‌ها تاکید کرده‌اند دلایلی که به درگیری میان دو طرف می‌انجامد باید بررسی و حل و فصل شود.
پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در کنفرانس خبری مشترک با بلینکن ضمن قدردانی از حمایت نظامی آمریکا از اسرائیل، گفت: «امیدواریم واشینگتن به توافق هسته ای با ایران بازنگردد» و تأكید كرد: "اسرائیل متعهد به دفاع از خود در برابر رژیم ایران است.»
بلینکن هم گفت: «ما و اسرائیل در تلاشیم تا با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه مقابله کنیم. واشینگتن در حال رایزنی با اسرائیل در مورد توافق هسته‌ای ایران است.»

اسرائیل مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود


نتانیاهو علاوه بر این از تلاش دولت پرزیدنت بایدن برای پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای با رژیم ایران موسوم به «برجام» اظهار ناخرسندی کرد و تاکید کرد که آمریکا باید از برگشتن به برجام خودداری کند.
نتانیاهو گفت: «رُک به شما بگویم که من امیدوارم ایالات متحده به برجام بازنگردد، زیرا ما معتقدیم که آن توافق قدیمی راه را برای رژیم ایران هموار می‌کند تا با مشروعیت بین‌المللی برای خودش زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای ایجاد کند.»


نخست وزیر اسرائیل افزود: «ما باز هم تأكید می‌کنیم كه هرچه پیش بیاید، اسرائیل همواره حق دفاع از خود در برابر رژیمی متعهد به نابودی ماست و برای این منظور به دنبال تولید سلاح‌های كشتار جمعی است را حفظ خواهد كرد.»
نتانیاهو روز دوشنبه 3 خرداد، طی حکمی «دیوید بارنیع» را بعنوان رئیس جدید موساد به جای «یوسی کوهین» تعیین کرد. قرار است دوره کاری کوهین هفته آینده به پایان برسد.درباره این انتخاب، نتانیاهو اشاره کرده که اولویت اول «بارنیع» جلوگیری از رسیدن ایران به تولید سلاح اتمی است.
او همچنین تأکید کرد که «چه بازگشت به توافق هسته ای از سوی ایران صورت بگیرد یا نه، ما همه کارها را برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی انجام خواهیم داد».
شایان ذکر است که اسرائیل قبلا بارها تأکید کرده بود که هرگز به ایران اجازه نخواهد داد به تولید سلاح اتمی بپردازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید