برگزاری دور پنجم گفتگوهای اتمی ایران و پنج قدرت جهانی

فرستاده امریکا:امیدواریم پیشرفتی در زمینه بازگشت دو طرف به تعهدات اتمی به دست آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سه‌شنبه 25 می 2021، قدرت‌های جهانی پنجمین دور از گفتگوهای اتمی خود با ایران را به امید بازگشت هر دو طرف به توافق 2015، به منظور جلوگیری از دستیابی ایران به تولید سلاح هسته‌ای آغاز می‌کنند.
مذاکرات وین یک روز بعد از آن انجام می‌گیرد که آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در آخرین لحظه موفق شد تمدید یک ماهه توافقی را با ایران به امضاء برساند که اجازه می‌دهد در محل سایت‌های اتمی ایران دوربین نصب شود.
موضوع تمدید یک ماهه فعالیت دوربین‌های بازرسان آژانس بین‌المللی مستقیما به مذاکرات اتمی وین ارتباط ندارد، اما اگر فعالیت این دوربین‌ها تمدید نمی‌شد، ادامه مذاکرات وین با دشواری‌ها و پیچیدگی زیاد مواجه می‌شد.
در این مذاکرات،امریکا بطور مستقیم شرکت ندارد، اما هیئت امریکائی به ریاست «رابرت مالی»، فرستاده ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده در امور ایران، در پایتخت اتریش حاضر است.
در این میان نمایندگان دیگر کشورهای درگیر در مذاکرات وین شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه رفت و آمدهای زیادی میان دو هیئت ایرانی و امریکایی داشتند تا ارتباطات غیر مستقیم میان آنها را مهیا کنند.
همچنین رابرت مالی در هنگام بازگشت به محل مذاکرات در وین، درباره آخرین دور از گفتگوها بر روی صفحه توییتر خود نوشت:«سازنده بود و پیشرفت ملموسی داشت»اما «هنوز کارهای زیادی باید انجام شود، ما اکنون در راه وین هستیم و امیدوارم برای بازگشت دو طرف به تعهدات اتمی پیشرفتی حاصل شود».
در این راستا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه که معمولا همیشه اخبار خوشبینانه‌ای از روند مذاکرات منعکس می‌کرد، گفت:«توافقی در حال تولد است». او درباره دور پنجم گفتگوها،بر روی صفحه توییتر خود نوشت:« فکر می‌کنم آخرین دور گفتگوها خواهد بود، اما برای اینکه گفته من تضمینی باشد، عبارت «خواهیم دید» را استفاده می‌کنم».

روز پر کار عراقچی


از سوی دیگر عباس عراقچی، گفتگوکننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات اتمی، قبل از شروع جلسات امروز کمیسیون برجام، دیدارهای جداگانه‌ای با نماینده روسیه و معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا داشت.
در این دیدارها ابتدا عراقچی با میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه دیدار داشت و سپس با آغاز جلسه کمیسیون مشترک برجام،با انریکو مورا به صحبت نشست.

موضع‌گیری چین


در ادامه اظهارنظر نمایندگان قدرت‌های جهانی حاضر در گفتگوهای وین، وانگ کوون، نماینده چین گفت:«چین از تمدید توافق حاصله میان آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران و ترتیبات فنی به دست آمده میان دو طرف استقبال می‌کند و آن را عاملی برای تسهیل بازگشت امریکا و ایران به تعهدات خود می‌داند».
همچنین چین از همه طرف‌ها می‌خواهد اهمیت فوریت اقدام در زمینه حصول پیشرفت در مذاکرات را بالا ببرند تا با اتخاذ «تصمیم سیاسی» سریعا راه حلی برای بازگشت ایران و امریکا به توافقنامه اتمی و اجرای کامل برنامه اقدام مشترک «برجام» بیابند.
چین همچنین امیدوار است که مطالبات منطقی ایران در ارتباط با برنامه جامع اقدام مشترک برآورده شود.در این میان، چین همچنان از حقوق و منافع قانونی خود محافظت می‌کند و در عین حال همکاری با دیگر اطراف برای رسیدن به یک توافق را ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید