ظریف در واکنش به بلینکن: پول‌های ما را آزاد کنید

عراقچی نیز خواستار برداشتن گام اول از سوی آمریکا در مذاکرات وین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به سخنان اخیر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادسازی میلیاردها دلار پول ایران شد و تحریم‌های اعمال شده علیه کشورش را میراث دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، توصیف کرد.

ظریف صبح دوشنبه 3 خرداد، در صفحه توتیتر خود خطاب به بلینکن نوشت: «این سیاست برای ترامپ نتیجه‌ای نداشت برای شما هم فایده‌ای نخواهد داشت. میلیاردها دلار سرمایه مردم ایران را که بلوکه شده آزاد کنید. تاریخ انقضای میراث ترامپ گذشته است. فراموشش کنید.»

آنتونی بلینکن، روز یک‌شنبه 2 خرداد، در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «ای بی سی» با اشاره بر این که «نتایج مذاکرات وین هنوز مشخص نیست» تاکید کرده بود: «ایران هنوز به تعهدات خود مطابق با توافق هسته‌ای بازنگشته است. ایران می‌داند برای بازگشت به برجام چه کاری باید انجام دهد.»

واکنش عراقچی به اظهارات بلینکن

در همین راستا، عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین نیز صبح دوشنبه، در واکنش به اظهارات بلینکن، با انتشار توئیتی نوشت: «آمریکا به عنوان طرفی که برجام را ترک کرده است، باید اول تحریم‌های خود را بردارد. پس از راستی آزمایی، ایران اجرای کامل برجام را از سر خواهد گرفت. آیا آمریکا آماده است؟»

وزیر خارجه آمریکا همچنین شامگاه یک‌شنبه در مصاحبه با شبکه «سی.ان.ان» پیرامون پرونده هسته‌ای ایران گفت: «پیشرفت‌هایی در مذاکرات داشتیم اما ایران باید بطور کامل به توافقنامه اتمی برگردد». او همچنین اضافه کرد: «اگر موانع موجود در مذاکرات اتمی فعلی با ایران را پشت سر گذاشتیم، می‌توانیم درباره موضوعات دیگر با تهران گفتگو کنیم».

بلینکن در زمینه عدم اطمینان امریکا از جدیت ایران به بازگشت به توافقنامه اتمی گفت: «ما نمی‌توانیم میزان جدیت ایران در بازگشت به برجام و تعهد به اجرای تمام مواد آن را برآورد کنیم.»

پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه هیات دولت مدعی شد که «آمریکایی‌ها با توجه با مذاکرات اخیر انجام شده در وین، به صراحت آمادگی خود را برای رفع تحریم‌ها طبق برجام اعلام کرده‌اند.»

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران نیز یکشنبه اعلام کرد مهلت توافق ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان یافته و آژانس دیگر حق دسترسی به تصاویر و اطلاعات سایت‌های اتمی ایران را ندارد.

اما بلافاصله پس از آن خبرگزاری «نور نیوز» به نقل از یک مقام در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران نوشت: « با توجه به پایان ضرب‌الاجل 3 ماهه ایران به آژانس، احتمال تمدید مشروط توافق قبلی به‌ مدت یک‌ماه وجود دارد.»

این در حالی است که دیپلماتهای ارشد سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه 29 اردیبهشت، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند تضمینی برای موفقیت در گفت‌وگوهای وین درباره احیای توافق هسته‌ای وجود ندارد و هنوز «موضوعات بسیار دشواری» باقیمانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید