جدال مجلس و دولت درباره انسداد درگاه‌های ارز دیجیتالی در ایران

حدود 12 میلیون ایرانی در بازار رمزارز فعال هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که رئیس مجلس ایران خواستار توقف درگاه‌های پرداخت صرافی‌های دیجیتال شده است، حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری تاکید کرده که بانک مرکزی مانع این مسدودیت شود.

خبرگزاری «ایسنا»، روز دوشنبه 3 خرداد، دستور رئیس جمهوری ایران خطاب به رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با عدم انسداد درگاه‌های رمزارز را منتشر کرد که در آن ذکر شده است: «با توجه به درخواست بیش از 60 هزار نفر از متعاملین و کسب‌وکارهای تبادل رمزارز جهت جلوگیری از مسدودسازی درگاه‌های پرداخت اینترنتی اقدام لازم انجام شود.»

این دستور روحانی در واکنش به نامه اخیر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران به همتی، رئیس بانک مرکزی صادر شد که خواستار مسدودسازی درگاه پرداخت الکترونیک صرافی‌های ارز دیجیتال شده بود.

قالیباف تاکید کرده بود: «بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی حوزه نظام پولی در اسرع وقت ضمن ارائه برآورد قابل اتکا از آینده این فناوری و اثر آن بر اقتصاد و به ویژه نظام پولی و مبادلات کشور، مقررات لازم را برای فعالیت در مبادلات رمزارزها تدوین و نسبت به نظام‌مندکردن فعالیت رمز ارزها اقدام کند.»

رئیس مجلس ایران همچنین مسئولیت ضرر و زیان مردم را به دلیل فقدان قواعد مشخص در این حوزه به عهده بانک مرکزی گذاشت و افزود: «تا آن زمان در صورت متضرر شدن مردم به واسطه وجود درگاه‌های پرداخت دارای مجوز از بانک مرکزی در این سایت‌ها، بانک مرکزی باید پاسخگو باشد.»

اما همتی با رد درخواست قالیباف در انسداد درگاه‌های رمزارز بیان کرد: «بانک مرکزی تا زمان ترسیم نقشه راه مذکور از انجام هراقدام شتابزده‌ای که این روز‌ها شایع شده است، خودداری می‌کند.»

بازار رمزارز جایگزین بازار بورس

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، از زمان آغاز سقوط بورس تا امروز، بسیاری از سهامدارانی که به‌ دعوت مقامات عالی از جمله رهبر و رئیس جمهوری ایران وارد بازار سرمایه شده بودند تا سودی عایدشان شود، برای جبران ضرر و زیان، سرمایه خود را از بورس خارج کرده و در بازار «رمزارز» سرمایه‌گذاری کردند.

امروز بازار مورد انتخاب اکثر زیان‌دیده‌های بورسی در ایران «رمزارز» است تا جایی که به ‌استناد برخی آمارها، حدود 12 میلیون نفراز ایرانیان در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

از سویی پژوهش تازه در موسسه رمزارز سنج «الیپتیک» نیز نشان می‌دهد که حدود 4.5 درصد از کل استخراج رمزارزهای دنیا در ایران انجام می‌شود.

تبادل مالی روزانه 5 هزار میلیارد تومانی

در همین رابطه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران اعلام کرده است سایت‌هایی در کشور بدون نظارت بانک مرکزی در حوزه رمزارز‌ها با منشا خارجی فعالیت می‌کنند که روزانه بین سه تا پنج هزار میلیارد تومان تبادل مالی دارند.

پیش از کشمکش کنونی میان دولت و مجلس، شرکت خدمات پرداخت شاپرک در 12 اسفند 99 با صدور بخشنامه‌ای به شرکت‌های پرداخت‌یار دستور داد که نسبت به قطع خدمات پرداخت الکترونیک به پذیرندگان پشتیبانی‌شده که کالا و خدماتی مغایر با قوانین جمهوریاسلامی ایران و بانک مرکزی ارائه می‌کنند، اقدام کنند. این شرکت از وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات خریدوفروش ارزهای دیجیتال به‌عنوان یکی از همین کسب‌وکارها یاد کرده بود.

با این حال نه تنها درگاه‌های تبادل رمزارز در ایران مسدود نشدند بلکه روحانی با حمایت از بانک مرکزی خواستار جلوگیری ازمسدودشدن درگاه‌های پرداخت اینترنتی شده است.

درآمد میلیارد دلاری ایران و دور زدن تحریم‌ها

بر اساس آمار ارائه شده توسط موسسه رمزارز سنج «الیپتیک»، در حال حاضر سقف معاملات روزانه رمزارز در ایران بیش از 20 میلیوندلار است، که درآمد تولیدشده در ایران از محل تجارت رمزارز را بالغ بر یک میلیارد دلار در سال می‌کند.

دولت ایران طی سال‌های اخیر استخراج رمزارز را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته، و به آن برق ارزان ‌قیمت یارانه‌ای اختصاصداده، و استخراج‌کنندگان را ملزم به فروش رمزارز استخراج‌شده خود به بانک مرکزی جمهوری اسلامی کرده است.

«الیپتیک» نتیجه می‌گیرد که رژیم ایران با استفاده از فرآیند استخراج رمزارز، تحریم‌های بین‌المللی را دور زده و ذخایر انرژی خود را بدون هیچ مانعی در بازارهای جهانی به فروش می‌رساند.

«الیپتیک» در نهایت به بنیادهای مالی که در تجارت رمزارز فعال هستند هشدار می‌دهد که آنها ممکن است ناخواسته تحریم‌های ایالات متحده علیه رژیم ایران را نقض کرده و مشمول مجازات‌های سنگین بشوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید