نرخ تورم در ایران به 41 درصد رسید

تورم نقطه‌ای گروه خوراکی‌ها به 61.6 درصد رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرکز آمار ایران نرخ تورم اردیبهشت 1400، برای خانوارهای ایرانی را 41 درصد اعلام کرد که نسبت به ماه گذشته با افزایش همراه بوده است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، نرخ «تورم سالانه» اردیبهشت، برای همه خانوارهای کشور به طور متوسط به 41 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40.5 درصد و 43.2 درصد اعلام شد که برای خانوارهای شهری1.9 درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 2.6 درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای

گزارش مرکز آمار ایران می‌افزاید که نرخ «تورم نقطه‌ای» در اردیبهشت 1400 به عدد 46.9 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشوربه طور میانگین 46.9 درصد بیشتر از اردیبهشت 1399 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» به 61.1 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به 40.3 درصد رسیده است.

رکورد شکنی تورم در ایران

در همین رابطه، احسان خاندوزی، نماینده مجلس ایران، یک‌شنبه 26 اردیبهشت، در پیامی توییتری نوشت: «به تازگی رکورد 75 ساله تورم در ایران شکسته شد؛ اگر غیر از این است، بانک مرکزی گزارش فروردین 1400 را منتشر کند.»

پیشتر مرکز آمار ایران با اشاره به تورم حدود 39 درصدی کشور در فروردین 1400، تورم نقطه‌ای برای فقیرترین دهک کشور را 50.3 درصد اعلام کرده بود.

خاندوزی گفته بود که ایران فقط در سال‌های «اِشغال»، در دوران جنگ جهانی دوم شاهد تورم بالاتر از 50 درصد بوده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران نیز 25 اردیبهشت با اعلام افزایش قیمت بیشتر کالاهای اساسی از افزایش قیمت روغن به درخواست یکی از شرکت‌های تولیدی خبر دادند.

این خبرگزاری‌ها بدون ذکر نام آن شرکت اعلام کردند انواع روغن مایع 35 درصد و انواع روغن جامد 30 درصد افزایش قیمت خواهد یافت.

در همین راستای حجت‌الله نصیری، رئیس اتحادیه نانوایان کرج نیز از افزایش 50 درصدی قیمت نان خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید