خاموشی‌های فراگیر در تهران؛ برق جیره‌بندی شد

استخراج رمزارزها در ایران از علل خاموشی‌ها اعلام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در شبانه روز گذشته، گزارش‌های بسیاری از سوی شهروندان شهرهای مختلف ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که از قطع برق شکایت کرده‌اند. از سویی با آغاز زودهنگام تابستان در ایران و گسترش مزارع استخراج رمزارز به‌ویژه در تهران، وزارت نیروی ایران با اعلام جیره‌بندی برق به انتشار جداول قطعی برق در برخی استان‌ها اقدام کرده است.

خبرگزاری «ایرنا» یک‌شنبه 2 خرداد، به قطعی گسترده و غافلگیرانه برق خانگی پایتخت در روز گذشته اشاره کرده و نوشته که برق ادارات پرمصرف نیز برای چندین ساعت خاموش شد.

پیش از این، بارها مسئولان وزارت نیرو و برق تهران نسبت به قطعی‌ها هشدار داده بودند.

این مسئولان تاکید داشتند که امسال سال گرمی را شروع کرده‌ایم و همین امر افزایش هفت تا هشت هزار مگاواتی مصرف برق در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را به همراه داشته است.

حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ درباره قطعی‌ها در روز گذشته گفت: «با هدف کاهش بار شبکه برق پایتخت، انشعاب تعدادی از وزارتخانه‌ها و ادارات بزرگ تهران قطع شد.»

قطعی برق تهران فقط ادارات و سازمان‌های دولتی را در بر نگرفت. خاموشی‌هایی که گفته می‌شود بدون برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفت باعث بروز نارضایتی‌هایی در بین مردم شده است. خاموشی‌هایی که احتمال خسارت به لوازم خانگی برقی و حتی مشاغل کوچک در کارگاه‌های تولیدی را به همراه داشت. قطعی‌هایی که چراغ‌های راهنمایی برخی از معابر شهری تهران را نیز دچار اختلال کرد.

خبرگزاری‌های داخلی اعلام کردند که در 2 استان البرز و خراسان رضوی جداول خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده منتشر و در اختیار مردم قرار گرفت و انتشار و اعلام جداول خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده در بقیه استان‌ها به‌ویژه تهران، در انتظار تصمیم‌گیری است.

شرکت مدیریت شبکه برق ایران نیز اعلام کرد که روند افزایش مصرف برق از فروردین1400 آغاز شد و «این روند افزایشی مصرف درطول اردیبهشت ماه تداوم یافته تا در روز بیست و نهم به اوج خود رسید به گونه‌ای که در این روز 53هزار و 759 مگاوات برق مصرف شده است.»

استخراج مجاز و غیر مجاز رمزارز در ایران

به گفته مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، هم اکنون مصرف برق مراکز مجاز استخراج رمز ارز به 300 مگاوات می‌رسد. رجبی همچنین گفته که در حال حاضر بیش از 2000 مگاوات برق در مراکز غیر مجاز استخراج رمز ارز در کشور مصرف می‌شود.

محمدحسن متولی‌زاده، مدیر عامل شرکت نیروی برق ایران نیز با اشاره به کمبود حداقل 5 هزار مگاوات برق، استخراج رمزارزها را از مهمترین دلایل این کمبود و قطعی برق در سال جاری عنوان کرده است.

درآمد 1 میلیارد دلاری ایران از رمزارزها

گرچه مقامات مسئول ایرانی از برخورد با استخراج‌کنندگان غیر مجاز رمزارزها خبر داده و بر آن تاکید کرده‌اند اما طبق گزارش خبرگزاری «رویترز» استخراج رمزارز در ایران اغلب توسط نهادهای رسمی صورت می‌گیرد و درآمدی حدود یک میلیارد دلاری برای این کشور به همراه داشته است.

طبق گزارش «رویترز »، حدود 4.5 درصد همه استخراج‌های رمزارز جهان در ایران انجام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید