احمدی‌نژاد: به دنبال رابطه با آمریکا بودم نگذاشتند

احمدی‌نژاد نظام تصمیم‌گیری در ایران را بحرانی توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با حضور در «کلاب هاوس»، با تاکید بر ممانعت برخی نهادها و مقامات عالی برای برقراری روابط عادی با آمریکا ، مدعی شد که می‌خواسته این رابطه را برقرار کند ولی اجازه این کار به او داده نشد.

او گفت:«من می‌توانستم مساله با اروپا و آمریکا را حل کنم؛ اما اختیار آن را نداشتم. مگر ما در سال 89 مساله هسته‌ای را با خود آمریکا توافق نکردیم؟»

بودجه‌هایی برای کنترل مردم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان هزینه‌های بالای دولت در ایران، بیشتر این هزینه‌ها را در اختیار نهادهای کنترلی دانست واظهار داشت:«هزینه‌های امروز دولت 1273 هزار میلیارد تومان است و از این رقم، بالای هزار هزار میلیارد تومان هزینه‌های خود دولت است. عمده این هزینه‌ها نیز برای کنترل مردم است».

دولت با 10 معاون اداره می‌شود

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فربه‌گی دولت در ایران و بزرگی هیات دولت گفت: «من معتقدم یک رییس جمهور با 10 معاون، کشور را اداره می‌کند. اما باید بازتعریف کنیم.»

احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری خویش 6 وزارتخانه را با هم ادغام و‌ برخی نهادها را حذف کرد.

او با اشاره به ربایی بودن نظام بانکی ایران و انتقاد از تعیین نرخ سود بانکی توسط دولت تصریح کرد: «بانک سالانه هر چه قدر وام می‌دهد، خلق پول می‌کند؛ تمام وام‌های بانک‌ها خلق پول است. اگر به کارکرد واقعی بانک‌ها برنگردیم، اقتصاد نابود خواهد شد.»

احمدی‌نژاد در پایان این جلسه مجازی ضمن اشاره به «فقدان چارچوب و الگو» در حکومتداری و بحرانی بودن «نظام تصمیم گیری» درجمهوری اسلامی تاکید کرد: «مسیر اتخاذ تصمیم مشخص نیست. اکنون همه دخالت دارند و کسی پاسخگو نیست. این باید درست شود وگرنه وضع اقتصاد درست نخواهد شد.»

احمدی‌نژاد که در قامت یک منتقد درونی ظاهر شده به رغم انتقاد شدید از مقامات عالی نظام و «نمایشی» توصیف کردن انتخابات در22 اردیبهشت به همراه صدها نفر از همراهانش برای نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کرد.

او اخیرا در جمع هوادارانش با هشدار به مسئولان کشور آنها را از «سیل خروشان مردم» بر حذر داشت.

احمدی‌نژاد پیشتر نیز با انتقاد از نهادهای امنیتی و متهم کردن آنها به سرکوب مردم گفته بود که مسئولان جمهوری اسلامی برای فراراز جوشیدن خشم ملت اقدام به خریدن «جزیره» کرده‌اند.

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است پس از اعلام صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، جمعه 28 خرداد برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید