تولید رمزارزها مصرف برق در ایران را 20% افزایش داد

حکومت ایران یک میلیارد دلار درآمد از استخراج رمزارزها کسب کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طبق آمارهای «شرکت مدیریت شبکه برق ایران» مصرف برق در اردیبهشت ماه 1400در کشور با شکستن رکورد، 20درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایش نشان می‌دهد.

خبرگزاری رسمی «ایرنا» شنبه 1 خرداد به نقل از شرکت مدیریت شبکه برق ایران آورده است که روند افزایش مصرف برق از فروردین1400 آغاز شد و «این روند افزایشی مصرف در طول اردیبهشت ماه تداوم یافته تا در روز بیست و نهم به اوج خود رسید به گونه‌ای که دراین روز 53هزار و 759 مگاوات برق مصرف شده است.»

نگاهی به روز مشابه آن در سال گذشته نشانگر آن است که پارسال در بیست و نهم اردیبهشت 45هزار و 270 مگاوات برق مصرف شده بود که رشد مصرف بیش از هشت هزار مگاواتی را نشان می‌دهد.

مسئولان وزارت نیروی ایران این افزایش مصرف را به افزایش گرمای هوا در کشور نسبت می‌دهند به طوری که معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفته: «امسال سال گرمی را شروع کرده‌ایم که همین امر افزایش هفت تا هشت هزار مگاواتی مصرف برق در مقایسه بامدت مشابه سال گذشته را به همراه داشته است.»

قطعی برق در ایران
قطعی برق در ایران

استخراج 1میلیارد دلاری رمزارز در ایران

این در حالی است که طبق گفته رسانه‌ها مهمترین دلیل افزایش مصرف برق در ایران و افزایش قطعی برق به «استخراج رمز ارز» باز می‌گردد.
گرچه مقامات مسئول ایرانی از برخورد با استخراج‌کنندگان غیرمجاز رمزارزها خبر داده و بر آن تاکید کرده‌اند اما طبق گزارش خبرگزاری «رویترز» استخراج رمزارز در ایران اغلب توسط نهادهای رسمی صورت می‌گیرد و درآمدی حدود یک میلیارد دلاری برای این کشور به همراه داشته است.
طبق گزارش «رویترز »، حدود 4.5 درصد همه استخراج‌های رمزارز جهان در ایران انجام می‌شود.

رمز ارز و قطعی برق

محمدحسن متولی‌زاده، مدیر عامل شرکت نیروی برق ایران نیز با اشاره به کمبود حداقل 5 هزار مگاوات برق، استخراج رمزارزها را ازمهمترین دلایل این کمبود و قطعی برق در سال جاری عنوان کرده است.
متولی‌زاده افزود: «همزمان با این موضوع و به دلیل کاهش بارش، موجودی آب سدها کاهش یافته که همین امر سبب کم شدن 50 درصدی تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی نیز شده است.»

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران نیز از مصرف بالای برق توسط تولید کنندگان رمز ارز در کشور سخن گفت و اظهارداشت: «در حال حاضر بیش از 2000 مگاوات برق در مراکز غیر مجاز استخراج رمزارز در کشور مصرف می‌شود.» او همچنین دلیل قطع برق را افزایش مصرف و ضعف شبکه ذکر کرد.
هفته آخر اردیبهشت تهران و برخی شهرهای ایران شاهد قطعی برق بودند. سخنگوی صنعت برق ایران استخراج رمزارزها را از دلایل قطع برق عنوان کرد و گفت: «یکی از مشکلات فعلی فعالیتهای مرتبط با استخراج رمزارزهای غیر مجاز است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size