وزیر بهداشت ایران: تعداد سالمندان تا 20سال آینده دو برابر می‌شود

ایران در آستانه «سونامی سالمندی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران با هشدار نسبت به پدیده «پیری جمعیت»، اعلام کرد که سالمندان 10 درصد جمعیت ایران امروز را تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، سعید نمکی پنج‌شنبه 30 اردیبهشت، در اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی با اشاره به نقش سبک زندگی در ناباروری گفت: «امروز فراتر از انتظار ما 10 درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند و برآورد دو برابر شدن جمعیت سالمند کشور تا سال 1420 بسیار تکان دهنده است.»

رشد سالمندی در ایران دو برابر رشد جهانی

فاطمه محبی، کارشناس مطالعات اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایران نیز بر این باور است که ایران تا سال 1420، به سن سالمندی رسیده و با پدیده «انفجار عمودی سالخوردگان» (پیشی گرفتن سرعت رشد تعداد سالمندان از رشد کل جمعیت) روبه‌رو خواهد شد.

او که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، تاکید کرد: «اکنون جمعیت سالمند بالای 60 سال ایران با رقم 8میلیون و 200هزار نفر، حدود 9.9 درصد جمعیت کشور است. رشد سالمندی ایران 2 برابر رشد جهانی است و در سالهای 1420 تا 1430، حدود 26 تا 31 میلیون نفر جمعیت سالخورده در ایران خواهیم داشت که یک چهارم جمعیت کشور خواهد بود.»

ایران در آستانه «سونامی سالمندی»

صالح قاسمی، جمعیت پژوه نیز با بیان اینکه تا چندین دهه آینده شاهد «سونامی سالمندی» در ایران خواهیم بود گفت: «ایران آماده سونامی سالمندی نیست. این امر به ساختارهای اجتماعی و اقتصادی ایران آسیب وارد کرده و کشور را دچار مشکل‌های جدی خواهد کرد.»

قاسمی با اشاره به اینکه مطالعات نشان می‌دهد هزینه‌های بهداشتی و درمانی یک سالمند چهار و نیم برابر یک جوان است افزود: «در دهه آینده یک سوم جمعیت ایران را افراد بالای 60 سال تشکیل می‌دهد.»

مشکلات اقتصادی عامل کاهش فرزندآوری

بسیاری از کارشناسان مهم‌ترین مساله در کاهش ازدواج، فرزندآوری و نهایتا کاهش جمعیت در ایران را معطوف به مشکلات اشتغال و معیشت جوانان می‌دانند.

در همین رابطه محسن ابراهیم پور، جمعیت‌شناس اظهار کرد: «دولت باید جوانان 30 تا 35 ساله که اکثراً مجرد هم هستند را به کار و شغل ثابت و پایدار بارور کرده و برای آنها برنامه‌ریزی کند.»

پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی

پیشتر نیز سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود که «جمعیت ایران در سال 2100 میلادی، به 30 میلیون نفر خواهد رسید.»

مهشید فروغان، مدیر گروه آموزشی سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز با بیان اینکه رشد کلی جمعیت در ایران در دو یا سه دهه گذشته 1.24 درصد افزایش داشته اعلام کرد که در همان بازه زمانی نرخ رشد جمعیت سالمندان 3.62 درصد نزدیک به سه برابر رشد کلی جمعیت در ایران بوده‌ است.

این کارشناس به خبرگزاری «ایرنا» گفت: «پیش‌بینی می‌شود که در سال 1400، سهم سالمندی جمعیت از مرز 10 درصد و در سال 1420 ازمرز 19.4 درصد و در سال 1430، از مرز 26.1 درصد عبور کند، یعنی در آن زمان یک‌ چهارم جمعیت کشور، سالمند خواهند بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید