نتانیاهو: پهپاد مسلح ایران را در مرزهای اردن سرنگون کردیم

نخست‌وزیر اسرائیل: ایران را به مسلح کردن فلسطینی های غزه متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج شنبه 20 مه 2021 ایران را متهم کرد که به پشتیبانی تمام عیار از جهاد اسلامی، حماس و حزب‌الله لبنان روی آورده است.
نتانیاهو گفت: «در حالی که ما درگیر جنگ چند روز اخیر بودیم، ایران چند روز پیش، پهپادهای مساح خود را از سوی عراق یا سوریه ارسال کرد اما نیروهای اسرائیلی آنها را در مرز اسرائیل با اردن ساقط کردند.»
از سوی دیگر، ارتش اسرائیل حملات خود به غزه در شب پنج شنبه، به ویژه منطقه جبالیا در شمال غزه را تشدید کرد. رسانه‌های فلسطینی هم اعلام کردند که حملاتی از سوی جنگنده‌های اسرائیل به منزلی در جنوب غزه صورت گرفته است. در این میان، گروه‌های مسلح فلسطینی با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که حملات موشکی گسترده‌ای به شهرهای اسرائیلی از جمله تل آویو، اسدود، عسقلان و سدیروت داشته‌اند.

ادامه درگیری‌ها


علاوه بر این ظهر روز پنج‌شنبه، گروه‌های فلسطینی مناطقی از شهرهای مرزی اسرائیل از جمله «بئر السبع» را هدف موشک‌های خود قرار دادند؛ مناطقی که قبلاً ارتش اسرائیل به شهرک‌نشینان آن هشدار داده بود از منازل خود خارج نشوند و خود را به نزدیکترین پناهگاه‌ها برسانند.
در همین اثنا، ارتش اسرائیل حمله به شرق غزه را از سر گرفت و در مقابل، موشک‌های فلسطینی‌ها جنوب اسرائیل را هدف قرار داد. رسانه‌های اسرائیلی هم اعلام کردند که یک موشک فلسطینی از نوار غزه به منزلی در عسقلان اصابت کرده است.
خبرنگار «العربیه» پیشتز گزارش کرده بود یک فروند موشک «کورنیت» اتوبوس حامل سربازان اسرائیلی در نزدیکی مرز غزه را مورد هدف قرار داد. رسانه‌های داخل اسرائیل گزارش دادند که در اثر این حمله یک سرباز اسرائیلی زخمی شد. ارتش اسرائیل اما ادعا نمود که اتوبوس مورد نظر خالی بود.
ارتش اسرائیل طی بیانیه‌ای اعلام کرد که از ساعت 7 غروب تا ساعت 7 سپیده‌دم روز پنج شنبه، فلسطینی‌های غزه، 70 موشک به سوی اسرائیل روانه کردند که 10 موشک آن در داخل غزه سقوط کردند و دیوار دفاعی «گنبد آهنین» اسرائیل 90 درصد بقیه را متلاشی کرد.
این بیانیه افزود: «از شروع درگیری‌ها تاکنون 4 هزار و 70 موشک از سوی فلسطینی های غزه شلیک شده که 610 موشک آن در داخل غزه سقوط کرده و نسبت موفقیت دیوار دفاعی گنبد آهنین 90 درصد بوده است.»

آتش‌بس در راه است!

از سوی دیگر، شبکه سی‌ان‌ان به نقل از یکی از رهبران حماس گزارش داد که آتش‌بس میان فلسطینی‌های غزه و اسرائیل ظرف 24 ساعت آینده اعلام خواهد شد. همچنین موسی ابومرزوق، یکی از رهبران حماس به رسانه‌های لبنانی گفت «به نظرم تلاش‌ها برای اعلام آتش‌بس در غزه به نتیجه می رسد. پیش‌بینی می‌کنم آتش‌بس با توافقی مشترک طی یک روز یا دو روز آینده اعلام شود.»
در همین ارتباط «شبکه 13 اسرائیل» گزارش کرد:«ارتش اسرائیل در ساعات پیش رو بمباران غزه را برای فراهم کردن زمینه آتش‌بس، تشدید خواهد کرد.»
این کانال تلویزیونی در ادامه گزارش خود اعلام کرد «ارتش اسرائیل برای بمباران اهداف باقی مانده در لیست خود آماده می‌شود.حمله به تونل‌ها، نیروی دریایی و توپخانه سنگین وابسته به حماس در رأس این اهداف قرار دارد.»
این کانال همچنین با استناد به منابع خبری خود در مصر گزارش داده «پیش‌نویس توافق آتش‌بس آماده شده و در چند ساعت آینده اعلام می شود.»
در همین راستا، رئیس دستگاه اطلاعاتی اسرائیل گفت «فشارها برای رسیدن به آتش‌بس بسیار بالاست و ما بعد از رسیدن به اهداف خود، آن را عمل خواهیم کرد.»
پیش از آن نخست‌وزیر اسرائیل بر اصرار خود جهت ادامه عملیات نظامی تا رسیدن به اهداف خود و بازگشت آرامش تأکید کرده بود. این اظهارات نتانیاهو بعد از جلسه امنیتی اسرائیل روز چهارشنبه ایراد شد؛ جلسه‌ای که با حضور فرماندهان نظامی و مسؤولان اطلاعاتی و امنیتی خود برگزار شده بود.
از میان مناطق غزه که در روزهای اخیر به شدت مورد حمله ارتش اسرائیل قرار گرفت می توان به محله «الرمال» اشاره کرد که صدها موشک به سوی آن پرتاب شد و ویرانی گسترده ای را به بار آورد.
همچنین ارتش اسرائیل خیابان ساحلی «الرشید» را با ده‌‌ها موشک مورد هدف قرار داد. در این خیابان مهمترین هتل‌ها، رستوران‌ها، پارک ساحلی و تفریح‌گاه‌های غزه واقع است و تنها جائی است که فلسطینی‌های غزه در زمان محاصره می‌توانند به آنجا رفته، خرید کنند یا به گشت و گذار بپردازند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید