فرستاده آمریکا: ایران هیچ اقدام مثبتی برای پایان جنگ در یمن نمی‌کند

لیندرکینگ: ایران باید به بی‌ثبات‌سازی منطقه پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تیم لیندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا به یمن روز پنج‌شنبه 20 می 2021 گفت که تا کنون هیچ اقدام مثبتی از سوی ایران در زمینه پایان دادن به درگیری‌ها در یمن ندیده و ایران حوثی‌ها را آموزش داده و سلاح در اختیار آنها قرار می‌دهد.
او که به دستور جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا برای مشورت درباره اوضاع یمن به ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی رفته، گفت که آمریکا به مشورت با همپیمانانش ملتزم است و « جو بایدن مرا برای مشورت با همپیمانان سعودی به ریاض اعزام کرد.»
فرستاده ویژه آمریکا خواستار ایفای نقش مثبت ایران شد و تاکید کرد: «ایران باید به بی‌ثبات‌سازی منطقه پایان دهد. زمان آن رسیده که ایران از گفتگوهای صلح در یمن حمایت کند.»
لیندرکینگ به تلاش‌های شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی درباره پایان دادن به جنگ در یمن اشاره کرده و گفت: « تلاش‌های ولی‌عهد سعودی در زمینه متوقف کردن ناآرامی و درگیری‌ها در منطقه را ارج می‌نهیم.»
او در ادامه افزود: «این موضوع که حوثی‌ها حاضر نشدند در عمان با ما دیدار کنند، مایه ناامیدی است. آنها از تعهدات خود دست کشیدند. هیچ صلح بدون پای‌بندی حوثی‌ها به تعهداتشان وجود ندارد. درباره ادامه درگیری‌ها در مأرب نگرانیم.»
او همچنین با اشاره به اینکه «حوثی‌ها اوضاع انسانی را دشوارتر می‌کنند» از از کشورهای کمک‌کننده خواست کمک‌های به یمن بیشتری بکنند.
تیم لیندرکینگ خواستار پایان یافتن درگیری در یمن شد و گفت: «نیاز به آتش‌بس داریم.دولت آمریکا دو فرمانده نظامی حوثی را به دلیل مشارکت در جنگ مأرب تحریم کرد.»

پیشتر معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن، با انتقاد شدید از نقش فرستاده جمهوری اسلامی به عنوان سفیر نزد حوثی‌ها در امور سیاسی و اجرایی مناطق تحت نفود این شبه‌نظامیان، تاکید کرد: «حسن ایرلو حاکم فعلی مناطق تحت نفوذ حوثی‌ها است.»
ارتش یمن هم روز چهارشنبه 15 اردیبهشت، حسن ایرلو، سفیر ایران نزد ستیزه‌جویان حوثی را متهم کرد که فرماندهی عملیات نظامی حوثی‌ها در جبهه مأرب را بر عهده دارد.
عبده مجلی، سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن در مصاحبه‌ای با «العربیه» گفت که حسن ایرلو، سفیر ایران نزد حوثی‌ها مدیریت جنگ این شبه نظامیان کودتاگر را هدایت می‌کند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید